iPhone

Ovládat iPhone pouhou myšlenkou? Američtí vědci jsou na prahu revolučního objevu

  • Synchron testuje jedinečný mozkový implantát
  • Umožní ovládání iPhonu myšlenkami

Před několika let lety jsme mobilní telefony ovládali stylusem a nikomu na tom nepřišlo nic divného. Pak přišel iPhone s dotykovým displejem a vše změnil. Dnes už během každodenní práce s elektronikou využíváme dotykové či hlasové ovládání a některá zařízení reagují i na pouhý pohyb očí. Další stupeň ovládání představuje ovládání telefonu pomocí telepatie.


Nepřehlédněte: Samsung nařčen z podvodu: Fotky Měsíce z jeho telefonů Galaxy neexistují. Jde o důmyslný AI fake


Ovládání iPhonu myšlenkou? 

Američtí vědci zahájili testování speciálního mikročipu, který umožňuje iPhone ovládat pouze silou myšlenek stejně jako v nějakém sci-fi filmu.

Vše funguje na základě implantátu zavedeného do mozku, který komunikuje s centrální jednotkou umístěnou na hrudi člověka, jež myšlenky dál posílá do smartphonu. Synchron svou novinku zkouší zatím na šesti handicapovaných dobrovolnících, přičemž na samotné testování dohlíží americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

„Jsme nadšeni iOS a produkty Applu, protože jsou všude kolem nás,“ říká Tom Oxley a dodává, že výhoda řešení jeho společnosti spočívá v tom, že čip do mozku nemusí vkládat špičkový neurochirurg. Implantát se zavádí do horní části mozku „pouze“ přes jednu z cév, takže zákrok je snadný a víceméně bezbolestný.

Výzkum Synchronu je stále v počáteční fázi, ale už nyní vykazuje slibné výsledky. Jedním z velkých problémů celého telepatického konceptu představuje latence, tedy délka trvání komunikace mezi čipem, centrální jednotkou a samotným iPhonem. Ale nezáleží jen na samotném Synchronu, aby se vše rychle zlepšilo. Oxley přiznává, že bez pomoci Applu to nepůjde.

Telefon, iPhone
Zdroj: Jenny Ueberberg / Unsplash

Jak už jsme uvedli, telepatickou komunikaci mezi čipem, člověkem a smartphonem zprostředkovává modul Synchron Switch – malé zařízení přivedené k hrudi pod oblečením. Zástupci americké firmy se na testované pacienty nesnaží tlačit a zatím po nich nepožadují, aby schopnosti implantátu demonstrovali na hře pong, jako opice Neuralink Elona Muska.

Rodney Gorham, vysloužilý prodejce softwaru z australského Melbourne, trénuje zatím jen jednoduché příkazy – když myslí na jedno poklepání nohou, znamená to jedno klepnutí do displeje (čili jako potvrzení nebo otevření nějaké aplikace), zatímco jiné myšlenky pak nahrazují další příkazy, třeba odpověď na SMS, které zdravý člověk běžně vykonává svými prsty a vůbec nad tím nepřemýšlí.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: Semafor

Total
0
Shares