Samsung Galaxy

Samsung nařčen z podvodu: Fotky Měsíce z jeho telefonů Galaxy neexistují. Jde o důmyslný AI fake

  • Měla to být skvělá fotka z mobilu Samsung
  • Místo toho je dílem umělé inteligence

Pokud bychom dnes vybírali nejlepší fotomobil, jistě bychom uvažovali nad modelem Galaxy S23 Ultra. Ten ve svých možnostech spojuje nejen výtečný noční režim, ale i stonásobný zoom, který Samsung nazývá Space Zoom.

Korejský výrobce se v reklamách často chlubí působivými fotografiemi Měsíce, které oplývají tolika detaily, až vyrážejí dech. Teď se však přišlo na to, že jde o laciný podvod – snímky jsou dílem umělé inteligence.


Nepřehlédněte: Na stará kolena znovu do autoškoly? EU plánuje, že zpřísní držení řidičáku pro seniory


Podvod při focení Měsíce

K prokázání nečestného chování přitom stačilo málo – nápad a pár minut času. Uživatel sociální sítě Reddit s přezdívkou ibreakphotos použil selský rozum, aby záhadě přišel na kloub.

Vzal fotku Měsíce z internetu, zmenšil ji na rozlišení 170 × 170 px a rozmazal, aby na ní nebyly patrné žádné detaily. Pak obrázek zobrazil na monitoru a z velké vzdálenosti ho vyfotil pomocí 100× Space Zoomu na Samsung Galaxy S23 Ultra.

Pomocí tohoto triku zjistil, že si špičkový korejský telefon „tak trochu“ vymýšlí, když svým majitelům servíruje úchvatné fotografie naší přirozené družice. 

Samsung Space Zoom ukazuje věci, které neexistují

Schopnosti snímačů použitých ve smartphonech zatím nedosahují takových schopností, aby Měsíc byly schopny zaznamenat tak, jak se nám Samsung a ostatní snaží namluvit.

Skutečnost je taková, že kdyby výrobci nepoužívali umělou inteligenci, která části Měsíce nahradí již existujícími záběry z interní databáze, na skutečných snímcích bychom viděli jen ošklivý a rozostřený světelný bod.

Možná i proto Apple do svých iPhonů žádný režim Měsíce nikdy nepřidal, protože ví, že podvod je až příliš okatý a dřív nebo později by se na všechno přišlo. A ostuda mu za to nestojí.

Zdroj náhledové fotografie: SCREEN POST / Unsplash, zdroj: Slashdot, Reddit

Total
0
Shares