Senior, řidičský průkaz

Na stará kolena znovu do autoškoly? EU plánuje, že zpřísní držení řidičáku pro seniory

 • EU chce bezpečnější silnice
 • Starší řidiči budou muset na testy

Ti, kdo chtějí řídit i v pokročilém věku, budou brzy muset na přezkoušení. Alespoň s tím počítají plány Evropské unie, které mají výrazně zpřísnit pravidla pro řízení vozidel.


Nepřehlédněte: Jak vidí budoucnost Volkswagen? Levné, malé a spalovací přestane vyrábět, byznys postaví na elektromobilech


Budou senioři muset znovu do autoškoly?

Přísnější kontrola seniorů má přispět k tomu, aby do roku 2050 už nedocházelo k tolika fatálním nehodám na silnicích – to je cíl EU.

Plán počítá s tím, že se do roku 2030 počet obětí na silnicích sníží na polovinu, což by znamenalo přibližně 10 000 úmrtí ročně. Pro srovnání, v roce 2022 zemřelo na silnicích členských států EU celkem 20 600 osob. 

Jak má taková kontrola způsobilosti k řízení vypadat, není zatím jasně definováno. Podle současného plánu EU je i nadále na rozhodnutí jednotlivých členských států, zda budou muset řidiči při obnově řidičského průkazu na 5 let pouze potvrdit, že se mohou nadále bezpečně účastnit silničního provozu, zda bude vyžadována zkouška z jízdy, nebo zda bude stačit kontrola zdravotního stavu lékařem.

Senior, řidičský průkaz
Zdroj: Freepik / Freepik

Jaká je dnes situace v Česku?

V České republice v současné době platí, že první povinná lékařská prohlídka dle vyhlášky o zdravotní způsobilosti (č. 277/2004 Sb.) k řízení motorových vozidel čeká každého řidiče seniora nejdříve šest měsíců před dovršením 65 let, nejpozději v den jeho 65. narozenin.

Následuje prohlídka v 68 letech a dále se pak opakuje každé dva roky (tedy v 70 letech, 72 letech, 74 letech věku atd.). Pokud by některý senior zákon ignoroval a řídil dále bez platné lékařské prohlídky, vystavuje se riziku  odebrání řidičského průkazu.

Nejpřísnější pravidla v rámci zemí EU má v současnosti Itálie. Od věku 50 let si tamní obyvatelé musí nechat každých pět let potvrdit řidičský průkaz. Lidé starší 70 let musí na úřad každé tři roky a všichni starší 80 let každé dva roky – vždy v kombinaci s lékařskou prohlídkou.

Zdroj náhledové fotografie: prostooleh / Freepik, zdroj: Bild

Total
0
Shares
59 komentářů
  1. Přesně – jde jen o peníze. Je mi 70+, jezdím od 17 let a nikdy jsem žádnou havárii nezpůsobila. Praktik před napsáním potvrzení (za 500) mne před tím poslal na oční (potvrzení za 200). Už to máte “jen” 700.

  2. Přesně-zaplať autoškolu-lékaře a núžeš jet k lékaři a do obchodu velmi dobrý systém,jak vytahat ze starých slušných lidí peníze. A kdo bude školit ty 18náctí leté řidiče z vysokou praxi-silné-auto-kšilt do zádu a v obci 200km?

 1. Co zas to ta evropska unie vymysli za ptákoviny. Asi nemá o vykazovat. Ať se podívá na Ameriku. Ta začne těžit na Aljašce ropu a nějaký zblbli nápady na elektroauta je nezajímají. Jen mi jsme hlupáci.

  1. Však oni nám toho nařídí postupně mnohem víc a čím dál hloupější výmysly. Za chvííi nám budou přidělovat určitý počet metrů toaleťáku na vytření onoho otvoru, předepíší počet nádechů atd.

 2. Domnívám se, že současná legislativa dostačuje. Jen ji uplatňovat a nevýšlet kra,,,,ny.

 3. Je mě 74 a praktický lékař po mě vyžaduje udělat si psychologický test.Ten si musím zaplatit a částka se pohybuje kolem 3000 kč.Má na to lékař právo.

  1. Tak raději změňte doktora. Je to buzerace, chápu vyšetření EKG, ale psychotesty?

  2. Ne,pokud jste nežádal o vrácení řidičáku.

  3. Pokud jsem dost zdravý na to, abych mohl pracovat do 68, jsem taky dost zdravý na to, abych mohl bez prohlídek do 68 řídit auto.

 4. Dementi z EU jen buzerují lidi, jak dlouho si to ještě necháme líbit?

  1. Zrušit marnotratné darmožrouty a darmošlapy poplytbyra EU.

 5. Vždy když v mediich vidím nehody,tak to jsou mladý řidiči,dále unavení a arogantní řidiči kamionů atd. ,starších lidí nad 65 let tam moc nevidím

  1. Přesně tak mi starší jezdíme ohleduplně a taky jsem za celý zivot neměl zadnou nehodu na rozdil od těch dnesnich mladych zase další buzerace z EU kašlu jim na to

 6. A co kdy bude mít psychotesty EU to nevymyslíš už, aby jsme vystoupily.

 7. Kde jsou statistiky dle věku? Zase nějaká propaganda EU.

 8. Úřednící EU svými rozhodnutími postupně vyhánějí z Evropy výrobce čehokoli, protože jejich výmysly jsou nesplnitelné. Číňané jásají, protože nemusí regulativa úředníků EU dodržovat a vyrábějí o 2/3 levněni! Další úroveň pološílených úředníků bude vyhnání obyvatel Evropy, kterým podmínky pro život jen ztěžují a zjevně si myslí, že všichni v EU mají plat podobný jako mají oni.

 9. Je to šikana starších řidičů. Ne-slavná únie uhnije

 10. Zdravím! Úžasné. Je mi 65. Jezdím od 10 let, dosud bez i nezaviněné nehody. Kromě “D” mám všechno. Na velkou motorku jsem dělal papíry v 60. Létal jsem ve stíhačce, celý život zdráv. Je to opět jen o penězích. Platit a zase platit!! Lékařské prohlídky, autoškolu, atd. Pantátovi je 89, chodí o holích, ale jezdí bravurně. Bez auta by byl vyřízený. Průmyslovák, bývalý náměstek ve fabrice. Hlava mu stále slouží. Na psychotestech při otázkách typu kolik je 1+1 je v matematice úplně rozbil. Raději změnili téma. … Jak s oblibou říkám: Blb, kam se podíváš.

  1. Ať už jdou do pr jen tahají peníze z lidí u obvodní lékařky 500 za prohlídku 15 minut oční ordinaci 600 to máme 1100kč ale když mají důchodcům přidat tak je o berou

 11. Mám kromě “D” všechny skupiny, díky čemuž mi prodlužují platnost ŘP pouze na 5 let. A tak i 74 letech stále musím nosit k prodloužení potvrzeni o způsobilost od lékaře. Už za to žádá 600 Kč.

 12. Mám pocit, že až půjdu do důchodu, tak se rovnou zastřelím. Takovou hovadinu mohl vymyslet jen politický úchyl. Dost záleží jestli jde o aktivního řidiče či jen svátečního. To je problém a ne věk.

 13. Je mi 76, to znamená, že jsem musel mít prohlídku a papír na řízení již od 60 let. Za oněch 16 let chtěl tenhle papír vidět jen mladý příslušník v Hronově, který zacvičoval ještě mladší / a pohlednou/ kočku v uniformě. Jinak bez zájmu. Takže proč, když to nikdo nekontroluje?

 14. Jediné, co je zapotřebí, udělat zájezd do sídla EU. Vyvézt hlupáky pro výmysly do nejvyššího patra a požádat je aby okoukli základy objektu do 3 vteřin. Ted kdo vyhraje se může vrátit nahoru výtahem. Takové zájezdy by byly jistě u nás hojně obsazeny, jakožto podívaná, jak vane kolem budovy vítr a jakou rychlostí. Bohužel, nepříjemné bude, až i ten poslední eurokomisař udělá test odolnosti základů do 3 vteřin cestou z výšky. Pak bude po atrakci, ale zase ušetříme (na pár let, na zateplení komínů, na elektrouata, až do doby, než se narodí noví trotl.ové.

 15. To jsou dementi, nemají co vymýšlet tak je nápadne taková blbost. Někdo s toho bude mít byznys a stáří řidiči budou chudáci trpět. Ať už jde EU do pr….. Lezou s tama jen samé hovadiny, které lidi nezajímají ani je nepotřebují.

 16. Mám dojem, že evropská vláda by mohla skončit. Už i těm Čechům to začíná vadit.
  To co se tam vymýšlí nemá s bytím EU nic společného. Evropa tvoří cca 10 % území, kde je všechno a všichni ekologické. kromě Leyenové z Bruselu, která letí tryskáčem z Bratislavy do Vídně. Přitom na kdyby jela elektrokole byla by tam rychleji a s čistým ovzduším. Zdravím Čago Bello

 17. Bohatě by stačilo kdyby se dodržovaly se dopravní předpisy, spousta nehod je způsobená tím, že lidi jezdí jako h…da a důchodci pak na vzniklou situaci reagují opožděně. Pokud počítáte s tím, že někdo má jet 90 a on si frčí silně přes 100 a ještě u toho telefonuje, tak je jakákoliv šikana ostatních neúčelná.

 18. Už je mi z EU na …., do práce budu chodit tak dlouho, že se důchodu nedožiju, pokud ano tak mi jej raději vláda sniží, pro jistotu si povinně musím zateplít dům, pak mi napálí vyšší daň a pro jistotu budu chodit pěšky abych neměl pocit, že nemám na pohonné hmoty, opravdu super

 19. Jen mě tak napadlo na jedné straně do důchodu můžeš jít v 80 létech protože jsi čipera. Na straně druhé do auta už v 70 létech nesedej poněvadž už máš odzvoněno. Tak kde je zakopaný ten pes?

  1. Je to absurdní divadlo, nic víc Všechny a všechno zlikvidovat. Chtěl bych být ještě užitečný, ale nejde to. Nemám na myslí teplá místa, ale dělnické profese. Musel bych asi lhát. Mám technické vzdělání, 2Vš a 2PGS. K tomu čistý RT a negativní lustraci. To nemá ani prezident. Některé složky StB a VKR byly z toho totiž vyjmuty. Mládí si asi myslí, že starý inženýr neumí vzít šroubovák do ruky. Ale my nejsme jako oni. Tehdy byl ještě výběr a 1 škola se dělala na plný úvazek.

 20. Co takový doktor v 65 by měl taky dělat znovu atestace?jinak souhlasím s výstupem z EU jenom nás okrádají ameni co šlapalo a byl z toho zisk to zakázali a co stálo za prd toho se zastávají a určují nesmyslů.V jejich zemích se mají v blahobytu a my začneme vybírat kontejnery

 21. Nejpřisnější to mají Italové a pak od 70 chodí každé 3 roky, my musíme každé dva a až od 80 chodi jako my. Vím, že to maji už od 50, ale musel taky už v 60. Chapu, ze si doktoři taky musí vydělat, ale možná bychom se od těch Italů mohli přiučit.

 22. Už by jsme se měli konečně sjednotit a vystoupit z té EU.

 23. Já jezdím 50 let bez nehod. Ale to je další šikana seniorů. Byty (mají velké i když si je pořídili za těžkých podmínek) nutnost zateplit domy (ať na to vezmou kde chtějí) daň z nemovitostí, (ať předají developerům) , koupit elektoauta ( na to nemají , ať sedí na zadku no atd.

 24. Tak jako jezdí mnoho lidí bez řidičáku tak k tomu přibudou duchodci bez zdravotních kontrol.
  Jsme prostě Češi co si nechají vše líbit.Ať to vemu od politiků po Brusel.

 25. Pro nás dříve narozené (jak se slušně říkalo), bohužel už není pomocí, ale vy mladší vemte nohy na ramena a pryč z EU, dokud je čas! Někam kde vládne skutečná demokracie. Jinou radu jako šedivý stařec pro vás nemám.
  Aby jste nedopadli jako my, kdy je nám že všech míst, i těch nejvyšších naznačováno jak jsme na obtíž. A místo klidného stáří jsme šikanování a osočováni

  1. Já jim naopak přeju, aby si to pořádně užili a vyžrali.
   Pohrdání mladých ke starším lidem je očividné a čím dál otevřenější.
   Oni si totiž absolutně nepřipouští že přijde čas a oni taky zestárnou.

 26. A Fialová vláda vše podsvětí a za chvíli to bude schváleno samoz5v legislativní nouzi protože my důchodci jsme hrozně nebezpečný.

 27. V EU v Bruselu se permanentně oddávají bláznivým radovánkám, zejména na bázi iniciativního blbnutí na kvadrát. A tak furt tam v Bruselu vymýšlejí jednu zhovadilost na jednou a všechny jejich nápady mají společné to, že jsou hloupé, nerealistické, škodící a dál vážně snižující snesitelnost bytí v EU při budování bruselské diktatury. EU v současné podobě se stala úhlavním nepřítelem evropské civilizace. Ať nechají seniory důstojně dožít a nebuzerují je svými hloupými opatřeními. Ať si nezahrávají s trpělivostí seniorů a potažmo všech demokraticky smýšlejících Evropanů.

 28. No hlavně ty mladý fetky by měli každý den na testy jestli nejsou sjetý!!! Důchodci někteří jezdí líp než mladí, znají předpisy a nemusí si nic dokazovat.

 29. Co s důchodcema, zastřelit. Jenou jedí a dýchají vzduch.

 30. Na jednu stranu povolují řidičák od 17 let z původních 18 let a na druhou stranu buzeruji starší občany nejen se zdr. prohlídkou ( platba 500,- Kč), ale I se stupidnim prezkusovanim z testů. Jezdím 45 let bez nehody a nehodlám se nechat buzerovat EU. Jedná se jim jen a jen o peníze, nic jiného.

 31. V evropské unii sedí banda bezmozků,kteří si vymýšlejí kdejaké hovadiny,aby znepříjemnili život na zemi.Je na čase,těchto zmetků navždy se jich zbavit! Pryč s EU!!!

 32. V evropské unii sedí banda bezmozků,kteří si vymýšlejí kdejaké hovadiny,aby znepříjemnili život na zemi.Je na čase,těchto zmetků navždy se jich zbavit! Pryč s EU!!!

 33. Kdo voli Piraty tak tady ma co chtel.Ptejte se Piratu Bartose jak hlasovali v Bruselu?

 34. Rád bych viděl dlouhodobou statistiku vážných nehod podle věku řidičů, např. podle životních dekád.
  Myslím, že na přední příčky senioři neaspirují.

 35. Navrhoval bych, aby se jednoduše počítaly nehody způsobené seniory staršími 65 let. Pak by člověk rychle zjistil, že tato skupina je zcela irelevantní, ale možná by se měly daleko častěji testovat jiné skupiny.

 36. …zase ti důchodci nebo senioři…
  A když oni, tak na druhou stranu by to chtělo i každoroční přezkoušení mladých od 18- 25, hlavně z jízdy, protože potkat takového “čerstvého” řidiče, který se řítí 150 km rychlostí a ostatní účastníci jsou ploužící se ho.va.da, je tak akorát na pokřižovaní, aby to člověk přežil…

 37. Když řidičské přezkoušení tak všichni bez rozdílů věku.

 38. Tak z jiného soudku…. když se prodlouží věk odchodu do důchodu , jak se dostanu do práce ? U nás jezdí autobus čtyřikrát denně …

 39. A co pravidelné technické kontroly ledniček, automatických praček, jízdních kol, klimatizací a bot?
  EU má před sebou řadu výzev!

 40. 1) Pro seniory pobírající od státu důchod, přezkoušení co dva roky zdarma.
  2) Obsah přezkoušení: a) jízda s odpovědným komisařem, b) znalost dopravních značek písemným testem.
  3) Podmínka přezkoušení: a) rozhoduje o něm stát, na jehož území byl ridičsky průkaz vydán, b) snížení počtu úředníků Evropské unie a nahrazení jich umělou inteligencí, která jesti kvantitou úředních rozhodnutí a především kvalitou inteligence větší zárukou.

Comments are closed.