robot

Musk chce propojit lidské mozky s počítači. Implantát vyléčí ochrnutí, hluchotu i slepotu

  • Ovládat smartphone pouze myslí?
  • Nebo se snadno vyléčit z ochrnutí, či nekonečných depresí?
  • Mikročip od Neuralink prý dokáže nemožné

Majitel společností SpaceX a Tesla Elon Musk sní už několik let o tom, že lidé budou schopni ovládat elektroniku pouhými myšlenkami. Největší průlom v tomto ohledu udělala jeho společnost Neuralink, která speciální implantát úspěšně otestovala na opicích a prasatech. Testy na lidech jsou nadohled.


Nepřehlédněte: V Norsku nabijete elektromobil za pouhých 15 minut. Za 3 minuty získáte dojezd 100 kilometrů. V čem je háček?


Musk, který stojí za úspěšnou automobilkou Tesla, platebním systémem PayPal či soukromou kosmickou společností Space X, chce propojit lidské mozky s počítači. Jeho firma Neuralink už dříve ukázala video, na kterém makak jménem Pager prostřednictvím čipu implantovaného do mozku hraje videohru Pong. Později implantát dostala prasnice Gertruda.

Potenciál čipu nespočívá jen v tom, že umožní ovládání TV nebo telefonu pouhou myslí. Své uplatnění najde i v medicíně. Musk tvrdí, že implantát vyléčí lidi s paraplegií, epilepsií, parkinsonovou chorobou nebo jedince trpící chronickým tinittem, tedy pískáním či hučením v uších. Pomoci by měl také lidem s depresí, úzkostí a ztrátou sluchu, zraku nebo paměti.

Musk chce co nejdříve testovat na lidech

Mikročip nazvaný jako N1 Link je malé kruhové zařízení, které se nabíjí jednou týdně a do lebky ho implementuje robot. Lidský chirurg by totiž nebyl schopen úspěšně zavést do mozku tisíce miniaturních vláken tenčích než lidský vlas, píše server Science Alert.

Očekává se, že testy na lidech za účelem dalšího vývoje mikročipu budou zahájeny koncem letošního roku. Zatím společnost Neuralink stále čeká na schválení pokusů Úřadem pro potraviny a léčiva Spojených států (FDA).

Nechali byste si do mozku zavést mikročip, abyste mohli ovládat elektroniku myšlenkami nebo se vyléčili z nevyléčitelné nemoci?

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay

Total
0
Shares