Země

Otáčení Země se záhadně zpomaluje. Vědci se dohadují proč a varují před kolapsem GPS

  • Naše Země se začala nečekaně točit pomaleji
  • Vědci varují před možnými následky

Rotace planety Země nečekaně zpomaluje, což by mohlo být příčinou výpadků navigačního systému GPS a světového internetu. Podle portálu Daily Star si to myslí vědci, kteří netuší, proč k tomu došlo. V posledních letech se rotace Země kolem své osy zrychlovala, a den se tím pádem krátil. Teď je tomu zničehonic naopak.


Nepřehlédněte: Jako na Aladinově kouzelném koberci: Skutečný Iron Man představil létající auto, na testy shání 25 statečných dobrovolníků


Země nečekaně zpomalila

Vědci sledující atomové hodiny přišli s překvapivou informací – délka dne se náhle prodlužuje. Nikdo netuší, co je důvodem. Dosavadní trend byl přitom opačný. 29. června letošního roku vědci zaznamenali rekordně nejkratší den. Tento den byl o 1,59 milisekund kratší. Od té doby se zrychlování kupodivu znovu mění na zpomalení.

Zatímco dříve se zpomalení rotace Země přičítalo gravitačnímu vlivu Měsíce, který otáčení modré planety „přibrzďoval“, teď si vědci lámou si hlavu nad tím, co jev způsobuje. Někteří experti, jako třeba geofyzik Bilham, který působí na státní univerzitě v coloradském Boulder, se domnívají, že změny v rychlosti rotace Země mohou způsobovat klimatické jevy jako například El Niňo.

Vědci hledají příčinu

„Přesné pochopení rychlosti zemské rotace je zásadní pro řadu aplikací – například navigační systémy by bez něj nefungovaly,“ tvrdí vědci z Tasmánské univerzity Matt King a Christopher Watson.

Rozdíly v délce dní jsou přitom zanedbatelné jen zdánlivě. Podle některých expertů je možné, že bude nutné zavést negativní přestupnou vteřinu, aby se zpomalování vyrovnalo. Jinak by totiž mohlo způsobit problémy pro měření atomových hodin, které využívá například systém GPS.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Daily Star, Ars Technica

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. A tomu jako máme věřit? Nedávno se psalo na internetu, že se země otáčí rychleji. Tak kdo z vás má pravdu?

  2. Panove Svatoslav a Mading, vzdyt to v clanku autor pise, ze drive zrychlovala, ted zpomaluje. To neni jeho vymysl, ale stav veci. Stejne tak byste se mohli pozastavovat nad tim ze doted bylo sucho a ejhle, najednou prsi. 😁

    1. Jo u nás je sucho pořád tak gratuluji že u tebe prší já už déšť neviděl tak měsíc

  3. Nechcete se napřed domluvit co budete kdo psát? Děláte z lidí blbce…

Comments are closed.