Mléčná dráha

Omylem jsme objevili supertemnou galaxii. Může za to obyčejný překlep, přiznali astronomové

  • Ve vesmíru jsme zatím nic bizarnějšího nenašli.
  • Této galaxii chybí to nejdůležitější, říkají vědci.

Chyba člena týmu astronomů pracujících na radioteleskopu Green Bank v USA vedla k objevu dosud nejtemnější známé galaxie. O překvapivém nálezu informoval odborný server IFLScience.


Nepřehlédněte: Brzy nás čeká magická podívaná: Noční obloha nad Českem po 80 letech znovu zazáří, ale ne díky Měsíci


Galaktické strašidlo J0613+52

Pozorovaný objekt má název J0613+52 a od Země leží ve vzdálenosti 270 milionů světelných let, což je v kosmickém měřítku opravdu blízko, prakticky za humny. Na první pohled neobsahuje žádné hvězdy. Alespoň žádné, které by byly viditelné. Vědci však upozorňují, hmotnost a pohyb této galaxie se jinak zdají být zcela v normálu a odpovídají tomu, co lze očekávat od spirální galaxie, jako je naše Mléčná dráha.

„Radioteleskop Green Bank (GBT) byl náhodou nasměrován na špatné souřadnice a našel tento objekt. Je to galaxie složená pouze z plynu, nemá žádné viditelné hvězdy. Hvězdy by tam mohly být, jen nejsou vidět,“ uvedla v prohlášení vedoucí pracovnice observatoře Karen O’Neilová.

Jak k nečekanému objevu vlastně došlo? Jeden z vědců zadával data pro kalibraci antény teleskopu, přepsal se a tím ji nasměroval právě na novou galaxii pojmenovanou J0613+52.

Galaxie, J0613+52
Zdroj: NASA

Chybí hvězdy. Kam se poděly?

„Víme, že je to galaxie neuvěřitelně bohatá na plyn. Nevykazuje však tvorbu hvězd, jak bychom očekávali, pravděpodobně proto, že její plyn je příliš rozptýlený. Zároveň je příliš daleko od jiných galaxií, které by mohly vyvolat tvorbu hvězd vzájemnou interakcí. Zdá se, že J0613+52 je nerušená a zároveň málo rozvinutá. Může se jednat o vůbec první objev blízké galaxie tvořené prvotním plynem,“ říkají vědci.

Průzkum celé oblohy extrémně citlivým přístrojem, jako je Green Bank Telescope by mohl odhalit více takových objektů. Zatím však platí, že J0613+52 představuje skutečnou záhadu. Vědci neobvyklou galaxii označují za oblak plynu nezměněný od počátku vesmíru, který osamoceně pluje kosmem již miliardy let.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Science Alert, IFLScience

Total
0
Shares
2 komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..