Slunce

Obrovská sluneční skvrna míří přímo na Zemi. Erupce mohou nad Česko přinést polární záři

  • Slunce o sobě dává znovu vědět
  • V uplynulých dnech došlo k několika silným erupcím třídy X

Brzy nás možná čeká další velkolepá podívaná, říkají vědci. Směrem k Zemi se totiž natočila skupina slunečních skvrn AR 3664, která je zodpovědná za nádherné polární záře, jež se začátkem května třpytily nad střední Evropou a byly viditelné i v České republice.


Nepřehlédněte: Podívejte se na třípatrové jumbo budoucnosti. Progress Eagle nabídne bazén, kino i jedinečný výhled na vesmír


Slunce bouří

AR 3664, nechvalně známý soubor slunečních skvrn zodpovědný za několik erupcí třídy X, včetně nejsilnější erupce současného slunečního cyklu, se v polovině května ztratil astronomům z dohledu, protože zamířil na odvrácenou stranu Slunce.

Když se 27. května rozsáhlá skupina vrátila zpět se zbrusu novým jménem – AR 3697 – vyvrhla další mimořádně silnou erupci třídy X, která podle odhadů Střediska pro předpověď vesmírného počasí (NOAA) dosáhla hodnoty X-2,9.

Později došlo k ještě dalším čtyřem erupcím třídy X a dvěma slabším erupcím třídy M. Během těchto explozí na Slunci však nebyly zaznamenány žádné výrony koronální hmoty (CME), či chcete-li oblaka geomagnetických částic, které při srážce se zemskou magnetosférou vytváří působivou polární záři a narušují komunikaci satelitů na oběžné dráze.

Skupina slunečních skvrn AR 3697 se nyní nachází zhruba ve středu slunečního disku. To znamená, že případné erupce budou směřovat přímo naším směrem. To samozřejmě není zárukou explozí doprovázených výrony koronální hmoty, vědci však upozorňují, že šance, že k něčemu dojde, je vyšší než obvykle.

Erupce, Slunce
Zdroj: NASA/SDO

Co je erupce?

Sluneční erupce jsou silné výboje elektromagnetického záření, které vznikají v důsledku magnetických poruch na Slunci. Dochází k nim, když se magnetické siločáry ve sluneční atmosféře zamotají a prasknou, čímž se uvolní velké množství přebytečné energie, včetně silného rentgenového a ultrafialového záření. Tyto zkroucené čáry vznikají ze slunečních skvrn – tmavších, chladnějších oblastí na povrchu Slunce, které se tvoří, když se magnetická pole z hloubi naší hvězdy tlačí na povrch.

Počet slunečních erupcí a geomagnetických bouří se zvyšuje s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares