Slunce

Během zatmění Slunce natočil záhadné létající objekty. Astronomové si nemyslí, že jde o satelity

  • Během zatmění Slunce lidstvo hledělo ke hvězdám
  • V jednom videu byly spatřeny zvláštní létající objekty

Vědci si lámou hlavu nad tím, co osmého dubna, kdy nastalo nad územím Mexika, USA a Kanady úplné zatmění Slunce, natočil letecký inženýr Destin Sandlin. V jeho záznamu vzácného úkazu se totiž objevily dva neidentifikované objekty. Nikdo s jistotou nedokáže říct, o co se vlastně jedná.


Nepřehlédněte: Pravda o přistání na Měsíci: Jak se lunární vozidlo vtěsnalo do přistávacího modulu Apollo?


Jsou to satelity, nebo snad něco úplně jiného?

Úplné zatmění Slunce, které mohli lidé pozorovat nad Severní Amerikou začátkem dubna, vygenerovalo mnoho krásných snímků a klipů od profesionálních i amatérských fotografů. Jedno video však nad všemi vyčnívá. Když se Destin Sandlin podíval na svůj záznam, všiml si několika podivných objektů, které jako by prolétávaly kolem Slunce a Měsíce.

„Když jsem se začal dívat na ty záběry, chtěl jsem vidět C2 (začátek úplného zatmění Slunce) a C3 (konec zatmění),“ říká Sandlin ve videu na svém YouTube profilu SmarterEveryDay.

„Tak jsem se na to začal dívat a pak jsem si uvědomil, že tam něco letí po obloze. Mohl by to být brouk, mohlo by to být letadlo nebo by to mohl být satelit.“ Při podrobném sledování záznamu objevil ještě druhý objekt.

Amatérský příznivec vesmíru se domnívá, že se pravděpodobně jedná o družice, ale několik astronomů, kteří se na jeho video podívali, mají pochybnosti.

Zatmění Slunce

Záběry nejprve okomentoval Jonathan McDowell, který uvedl, že se objekty pohybují příliš rychle na to, aby se jednalo o satelity. Stručně řečeno, tento astronom se domnívá, že se jednalo o něco jiného – patrně o vesmírné smetí, brouky nebo meteory.

„Mám silné pochybnosti, že se jedná o družice,“ napsal na sociální síti X Dr. Marco Langbroek, přednášející na Delft University of Technology v Nizozemsku. „Při zatmění Slunce je fázový úhel satelitů 180 stupňů – to znamená, že se díváte na jejich ‚tmavé strany‘. Ty nejsou (stejně jako Měsíc před Sluncem!) osvětleny, proto by neměly být vidět.“

V diskuzi pod příspěvkem tohoto experta zaznělo, že satelity mohly být ozářeny odraženým světlem ze Země, ale Langbroek komentujícím vysvětlil, že objekty na videu jsou příliš jasné, aby tomu tak bylo. 

Zatím tak není jasné, na co se vlastně díváme, ale není bez zajímavosti, že podobné neidentifikované objekty byly pozorovány také během zatmění Slunce v roce 2017.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Přehrál jsem si video zpomaleně rychlosti 0.25x a v čase videa 12:20 a 12:24 jsou ty tečky na objektivu nebo UFO vidět jak se pohybuje směrem nahoru i dolů v prave spodní části zatmění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..