Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Obří skvrna na Slunci je velká jako čtyři Země. Viditelná je i pouhým okem, nezapomeňte na ochranu zraku

  • Na Slunci se objevila velká skvrna
  • Vidět ze Země je pouhým okem

Aktivita Slunce roste. Exploze, při kterých jsou na Zemi vymrštěny miliardy tun plazmatu a částic, jsou stále častější. Vědci, kteří tzv. výrony koronální hmoty monitorují, v posledních hodinách objevili něco pozoruhodného – obrovskou sluneční skvrnu, která je tak velká, že ji lze pozorovat pouhým okem, samozřejmě s vhodnou ochranou.


Nepřehlédněte: Sonda NASA se „dotýkala“ Slunce 133 dní, fascinující záznam se vejde do 60 minut


Sluneční skvrna větší než Země

Podle infografiky na webu Spaceweather.com, kterou vytvořil Bum-Suk Yeom z jihokorejského Iksanu, má sluneční skvrna AR3190 průměr asi jako čtyři Země, což znamená, že je dvakrát větší než všechny ostatní sluneční skvrny, které lze v současnosti pozorovat.

„Minimální práh viditelnosti se odhaduje na zhruba 425 miliontin viditelného slunečního disku, přičemž větší plocha sluneční skvrny a příznivé meteorologické podmínky její viditelnost zlepšují,“ uvedl pro Newsweek Hisashi Hayakawa, sluneční fyzik z Nagojské univerzity v Japonsku.

Přes filtr je viditelná pouhým okem

Přestože gigantickou sluneční skvrnu můžeme pozorovat přímo ze Země, v žádném případě byste se na ni neměli dívat bez patřičné ochrany očí. Při pozorování Slunce, ať už s dalekohledem nebo bez, je nezbytné se vždy chránit filtrem, což dostatečně zeslabí viditelné i neviditelné záření.

V opačném případě si můžete dočasně nebo i trvale poškodit zrak. Někteří slavní astronomové si díky pozorování naší nejbližší hvězdy výrazně zhoršili oči, vzpomeňme třeba na takového Galilea či Thaddäuse Derfflingera. Závěrem připomínáme, že zmíněná největší skvrna bude vidět jen pár dní, než „zapadne” za okraj Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares