Roc Stratolaunch

Obluda na nebi: Největší letadlo na světě Roc poprvé otestovalo hypersonický dron Talon

  • Největší letadlo světa znovu úspěšně vzlétlo
  • Vůbec poprvé vyneslo do vzduchu hypersonický dron

Poslední test největšího letadla na světě vejde do historie. Zatímco během předchozích letů Roc překonával výškové rekordy a testoval speciální pylon, v pátek k obloze vynesl hypersonický dron.


Nepřehlédněte: Mravenec vypadá jako příšera z hororu. Podívejte se na úchvatnou makro fotografii


Roc je největší letadlo světa

Dle dřívějšího vyjádření zástupců společnosti Stratolaunch Roc se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory zvládne vynášet náklad o hmotnosti až 250 tun. Na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů. Vybaven je podvozky s 28 koly a jeho maximální vzletová hmotnost je 590 tun.

V rámci zatím posledního testu letadlo znovu odstartovalo z Mojave Air and Space Port (Mohavský letecký a vesmírný přístav), ale tentokrát vůbec poprvé s dronem Talon, který byl připevněn k pylonu uprostřed křídel.

Let trval něco málo přes pět hodin a Roc vystoupal až výšky 7 000 metrů, uvedla společnost Stratolaunch v oznámení a dodala, že test splnil všechny vytyčené cíle.

Náklaďák pro rakety a drony

Malý stroj Talon-A zvládne létat rychlostí až mach 6 a v americké armádě bude působit jako extra rychlý průzkumný letoun.

Chcete jeho technické specifikace? Má délku 8,5 metru, rozpětí křídel 22,5 metru a váží 2 722 kilogramů. Startovat může z ranveje, nebo právě oddělením od mateřského letadla.

Za projektem gigantického letounu Roc stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Stratolaunch, zdroj: The Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. HYPER I ROSNICKY dron. Tak to z nej bude asi intezivne padat rosa. Pani pisalkove, nedelejte chyby alespon v nadpisech!!!!

  2. Největším letadlem na světě býval Antonov Mryja, dokud ho ti zasraní rusáci nezničili.

Comments are closed.