Mravenec

Mravenec vypadá jako příšera z hororu. Podívejte se na úchvatnou makro fotografii

  • Rudé oči, velký čenich a krvavé špičáky?
  • Mravenec, pětkrát zvětšený pod mikroskopem, vypadá děsivě

Takhle jste mravence nejspíš ještě nikdy neviděli. Litevský fotograf Eugenijus Kavaliauskas vyfotil mravenčí obličej, který nahání hrůzu a připomíná, jak vypadají Tolkienovy skřeti z Pána Prstů a různá monstra z hororů.


Nepřehlédněte: Už jste viděli, jak se směje Slunce? NASA zveřejnila jedinečnou fotografii, která vám nesmí uniknout


Noční můra ožila

Přestože se může zdát, že bytost na fotce je příšera ze světa Středozemě, není tomu tak. Je to mravenec, kterého vyfotil fotograf Eugenijus Kavaliauskas, který s ním vyhrál soutěž společnosti Nikon s názvem Small World Photomicrography Competition.

Není těžké uhádnout, proč fotka přitahuje tolik pozornosti. Na snímku jsou zblízka zachyceny čelisti a tykadla mravence tesařského, kterého Kavaliauskas objevil nedaleko svého domu. Tento druh mravenců si staví hnízda uvnitř dřeva, většinou v lese, a živí se částmi mrtvého hmyzu, nektarem a medovicí, kterou uvolňují mšice.

To, co na fotografii vypadá jako zářící červené oči, jsou ve skutečnosti základny tykadel, zatímco to, co připomíná žluté tesáky, jsou velmi malé spouštěcí chloupky, které mravenci používají k vnímání okolního prostředí.

Mravenec vypadá jako příšera z hororu

K zobrazení hmyzu ve fantastických detailech použil fotograf mikroskop, kterým mravence pětinásobně zvětšil. A pro co nejlepší výsledek použil odrážející se světlo, aby zachytil rysy mravence tak, jak ho ještě nikdo dříve neviděl. „Vždycky hledám detaily, stíny a neviditelná zákoutí. Hlavním cílem fotografování je být objevitelem. Fascinují mě mistrovská díla stvořitele a možnost vidět boží záměry,“ řekl Kavaliauskas.

Podle serveru Science Alert se Kavaliauskas dříve věnoval focení ptáků a byl v tom velmi úspěšný – vyhrál několik ocenění v mezinárodních soutěžích. Po nějaké době ho to ale začalo nudit a tak usoudil, že bude lepší, když se začne věnovat makrofotografii hmyzu.

Zdroj náhledové fotografie: USGS / Unsplash, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares