Velký hadronový urychlovač částic

Objev CERNu může změnit svět. Vědci pozorovali kvantové provázání částic při extrémní energii

  • Převrat v kvantové fyzice?
  • Vědci z CERNu hlásí zásadní objev

Vědcům v CERNu se podařilo něco, co přesahuje dosavadní chápání fyziky. Změřili kvantové provázání top kvarků, nejhmotnějších základních částic, při energii, která byla o 12 řádů (bilionkrát) vyšší než při standardních experimentech s provázáním. Data pocházejí ze srážek při 13 TeV, píše server IFLScience.


Nepřehlédněte: Podle vědců za Neptunem existuje svět podobný Zemi. Je tak daleko, že k němu nedohlédneme


Začal se psát nový příběh fyziky

Smrtelník nepolíbený vyšší formou fyziky, než je ta středoškolská, se určitě ptá, co kvarkové provázání vlastně znamená. Je to stav, který na naší úrovni reality nepozorujeme. Když jsou částice entanglované, lze je chápat pouze jako součást jednoho stavu, nikoliv již jako jednotliviny.

Pokud tedy něco ovlivní jednu z nich, okamžitě to ovlivní i druhou, i kdyby se nacházela na druhé straně vesmíru. Mohlo by se zdát, že jde o porušení teorie relativity, ale není tomu tak, i když Einsteinovi to velmi vadilo a označil to za „strašidelnou akci na dálku“.

Některé z top (svrchních) kvarků vznikajících při srážkách částic se tvoří v párech, které jsou propletené, a právě ty zkoumá Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v rámci svého experimentu Atlas.

Atlas, CERN
Zdroj: CERN

Jedinečná detekce

Top kvarky jsou svým způsobem zvláštní. Jedná se totiž o fundamentální částice a těžší příbuzné up kvarků, které se nachází uvnitř protonů a neutronů, tedy částic, z nichž se skládají všechny existující atomy – jsou tak těžké, že mají stejnou hmotnost jako molekula kofeinu.

Jejich nevýhoda ovšem spočívá v tom, že jsou příliš nestabilní a příliš rychle se rozpadají – zaniknou za 5×10 −25 sekund. Tento interval je k jedné sekundě jako jedna sekunda ke stamilionnásobku stáří vesmíru. To je tak krátký čas, že se up kvark nemůže rozpadnout na částice (tzv. hadrony) a umožňuje fyzikům nepřímo testovat mnoho vlastností standardního modelu částicové fyziky, například hmotnost Higgsova bosonu.

„Všechny testy v rámci experimentu Atlas se provádějí na základě pozorování rozpadu produktů, které vznikají v důsledku vzniku párů top kvarků. Týmu v CERNu se podařilo změřit takový stupeň provázanosti, který by nebylo možné vysvětlit, kdyby kvarky nebyly provázané, a to s přesností, která převyšuje zlatý standard částicové fyziky,“ uzavírá IFLScience.

Zdroj náhledové fotografie se souhlasem CERN, zdroj: IFLScience, CERN

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Lidské poznání je v plenkách. Asi jako Bůh, když chodil ještě v kraťasech. Do doby, než lidstvo bude schopno využívat jako zdroj energie tektoniku zemských těles nebo dokonce pohyb planet, než bude schopno využít energie Slunce, je v nedohlednu. Lidstvo zatím nejdále pokročilo ve vlastním vybíjení a provádí své genocidy. AI a digitalizace se ukazuje být zatím spíše na škodu. G. B. Schaw řekl, že jen 2 % lidí uvažuje rozumně, 3 % lidí si o sobě myslí, že jsou rozumní a zbytek nebude myslet, i kdyby jim hrozila smrt. Jednou bude možná největší výzva pro vědce v oblasti genetického inženýrství.

  2. Základním poznáním člověka je to, že svět je nepoznatelný. O to víc je cenné, když sem tam poznáme alespoň něco.

  3. Nejsem žádný kvantový fyzik, ale i tak mám dojem, že autor tam ty top a up kvarky má nějak pomíchaný.

Comments are closed.