Překvapený muž, telefon

Nový virus pro telefony s Androidem vybílí bankovní účet. Stačí jeden neopatrný klik

 • Mobily napadl nebezpečný virus, varují odborníci
 • Tyto aplikace vymažte, hrozí ztráta peněz

Obchodem Google Play se opět šíří zavirované aplikace, které mají za cíl ukrást data svých uživatelů. V lepším případě napadení přijdou „jen“ o své účty na sociálních sítích, v tom horším i o peníze na bankovních účtech, upozorňuje server Metro.


Nepřehlédněte: Ukradli vám telefon? Žádný strach, tímto způsobem ho vyhledáte a získáte zpět


Telefony s Androidem napadá nebezpečný virus

Chytré telefony statisíců uživatelů po celém světě jsou ve velkém nebezpečí. Experti kyberbezpečnostní společnosti McAfee odhalili 25 aplikací, které jsou vysoce škodlivé. Zpočátku vypadají neškodně, ale rychle se změní v noční můru všech, kdo používají mobily s operačním systémem Android.

Všechny infikované aplikace obsahují virus zvaný Xamalicious, který je schopen sám sobě udělovat oprávnění. To zlodějům umožňuje převzít plnou kontrolu nad infikovanými zařízeními a bez interakce uživatele provádět jakékoli činnosti, například přidávat spyware nebo bankovní trojské koně kradoucí peníze. Xamalicious se navíc dokáže šikovně skrývat, což znamená, že majitel nevidí, že ve smartphonu je instalován.

Odborníci zjistili, že zákeřný virus obsahovalo celkem 25 aplikací, přičemž 13 z nich bylo snadno dostupných ke stažení prostřednictvím oficiálního obchodu Google Play. Přestože americká firma všechny zavirované aplikace smazala, předpokládá se, že si je před zablokováním stáhlo více než 300 000 lidí. Podle společnosti McAfee se většina instalací uskutečnila ve Velké Británii, USA, Brazílii, Španělsku a Německu.

Telefon, akce
Zdroj: Pexels / Pixabay

Zavirované aplikace

 1. Essential Horoscope for Android – 100 000 stažení
 2. 3D Skin Editor for PE Minecraft – 100 000 stažení
 3. Logo Maker Pro – 100 000 stažení
 4. Auto Click Repeater – 10 000 stažení
 5. Count Easy Calorie Calculator – 10 000 stažení
 6. Sound Volume Extender – 5 000 stažení
 7. LetterLink – 1 000 stažení
 8. NUMEROLOGY: PERSONAL HOROSCOPE &NUMBER PREDICTIONS – 1 000 stažení
 9. Step Keeper: Easy Pedometer – 500 stažení
 10. Track Your Sleep – 500 stažení
 11. Sound Volume Booster – 100 stažení
 12. Astrological Navigator: Daily Horoscope & Tarot – 100 stažení
 13. Universal Calculator – 100 stažení

Pokud máte podezření, že ve svém zařízení můžete mít některou z těchto infikovaných aplikací, pak doporučujeme následující postup:

 • Odinstalujte infikovanou aplikaci ze zařízení
 • Zkontrolujte si své účty za mobilní služby a bankovní účty a ověřte si, že jste se nepřihlásili k odběru nějaké nechtěné služby, případně službu odhlaste
 • Aktualizujte operační systém a aplikace a používejte vždy nejnovější verze
 • Nainstalujte si pokročilé bezpečnostní řešení (antivir)

Experti radí, aby si lidé dávali pozor na aplikace, které mají sice velký počet stažení, ale málo recenzí. Důležité je také neinstalovat aplikace, které nepotřebujete, a pravidelně odstraňovat nepoužívané. Dále odborníci doporučují stahovat aplikace pouze ze spolehlivých zdrojů jako je obchod Google Play (i když jak se ukazuje, ani to mnohdy není žádná výhra) a neklikat na neznámé linky a reklamy.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Metro

Total
0
Shares
1 komentář
 1. Vyznívá to tak, že ani u oficiálního repozitáře nemáme jistotu bezpečnosti. A to některé banky nás nutí spravovat finance přes takto zabezpečený systém.

Comments are closed.