Freedom Ship

Novodobá Atlantida? Loď svobody je plovoucí velkoměsto pro 100 000 obyvatel

  • Bydlet v honosném sídle nebo mrakodrapu už nebude in
  • V budoucnu se nastěhujeme do obřího plovoucího města 

Zapomeňte na Titanic a další luxusní parníky. V hlavách designérů se zrodil nápad postavit kilometr dlouhou loď, která se stane domovem 100 tisíc obyvatel. V podstatě půjde o takové nevšední okresní město budoucnosti, které jednou za dva roky obepluje celý svět.


Nepřehlédněte: Novodobý Titanic? Obří letadlo na jaderný pohon pojme až 5 000 pasažérů, lidské piloty nahradí robot


Zapomeňte na Titanic, tohle je Loď svobody

Nápad postavit největší loď na světě není nový. Mluvilo se o ní již na konci devadesátých let, ale k ničemu dalšímu nedošlo. Nyní se projekt znovu dostává do popředí zájmu médií, což může znamenat, že jsme vzniku tzv. Lodi svobody možná o něco blíž.

Jak asi sami tušíte, nepůjde o běžnou loď, na kterou nastoupíte a ona vás odveze na místo určení – na tuhle se prostě nastěhujete a budete tam žít. A nemějte obavy, na palubě se bude nacházet vše, co bude tolik permanentně či dlouhodobě ubytovaných lidí potřebovat. Obchody, školy, nemocnice, restaurace, umělecké galerie, parky, casino, banky, knihovny… prostě vše (a ještě více), co člověk najde v běžném suchozemském městě. Tvůrci návrhu předpokládají, že na palubě by žilo až 100 tisíc lidí.

Křížem krážem světovým oceánem

Pokud sníte o bydlení s pohledem na moře, ať už se budete nacházet kdekoli, připravte se na rozbití pořádného prasátka. Můžete mít luxusní byt s jedinečným výhledem za 7 milionů dolarů, ale pokud se budete držet při zemi, nejmenší a nejlevnější kajuta vás přijde pouze na 150 tisíc dolarů. Tyto částky však nezahrnují žádné služby (elektřinu, vodu apod.).

Pokud nový plovoucí svět někdy skutečně vznikne, nebude to mít jednoduché. Vzhledem k předpokládaným rozměrům se totiž nevejde do žádného dnešního přístavu. Rozměry lodi mají činit 1372 metrů na délku, 229 na šířku a 107 metrů na výšku. Pro porovnání: nejdelší plavidlo světa, Queen Mary 2, měří „pouhých“ 345 metrů.

Zahájení stavby stále nebylo oznámeno a zatím také není jasné, odkud by pocházelo financování ambiciózního projektu. Předpokládané náklady na stavbu již dnes činí desítky miliard dolarů.

Zdroj náhledové fotografie: Freedom Ship International, zdroj: The Sun, Freedom Ship International

Total
0
Shares
2 komentářů
    1. Přesně na to jsem si vzpomněl, taky jsem to tenkrát četl v ABC

Comments are closed.