Webb, Sloupy stvoření, Orlí mlhovina

Nová fotka vesmírných Pilířů stvoření bere dech. Takto úžasně nové hvězdy nikdy nevypadaly!

  • Pilíře stvoření jsou celebrity mezi kosmickými objekty
  • Vznášejí se dalekými temnotami a dávají život novým hvězdám

Před nedávnem oblétla svět fotografie z teleskopu Jamese Webba, který Pilíře stvoření zachytil ve zcela netušených detailech. Jedno z nejfotogeničtějších míst nám známého vesmíru nabídlo konečně zcela nový pohled na nově vzniklé hvězdy. Málokdo čekal, že fantastický snímek něco brzy překoná. Ale teď je to tady! A znovu se o to postaral nástupce Hubbleova teleskopu. Vědci NASA do původního Webbova snímku nově doplnili data z přístroje MIRI, čímž ikonické Pilíře stvoření oživili dalšími detaily.


Nepřehlédněte: Našli jsme největší galaxii ve vesmíru, hlásí NASA. Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru


Legendární Pilíře stvoření pohledem Webbova teleskopu

Pilíře stvoření jsou tři věže z plynu a prachu vzdálené asi 6 500 světelných let od Země v souhvězdí Hada. Jsou fascinující, ale relativně malou oblastí Orlí mlhoviny (známé také jako Messier 16), kterou v roce 1745 objevil švýcarský astronom Jean-Philippe Loys de Chéseaux. Vlastní pilíře jsou v řeči čísel obrovské: délka toho největšího z nich podle dostupných informací činí přibližně 4-5 světelných let, zatímco celá mlhovina se rozpíná do šířky 55-70 světelných let.

Podívejte se, jak vypadají čerstvě zrozené hvězdy

Odborníci z americké agentury NASA doufají, že jim fotografie z Webbova dalekohledu pomohou revidovat současné vědecké modely tím, že mnohem přesněji odhalí počet nově vznikajících hvězd společně s množstvím plynu a prachu v této úchvatné kosmické oblasti. Věří, že postupem času začnou lépe chápat, jak se hvězdy v průběhu milionů let skutečně formují.

Snímek Pilířů stvoření poprvé pořídil 1. dubna 1995 Hubbleův vesmírný dalekohled. Další pak v roce 2011 Evropská vesmírná agentura (ESA), a Hubbleův dalekohled znova v roce 2014. Pozorování teleskopem Jamese Webba, který vesmír sleduje ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, je však mnohem komplexnější a přináší lidstvu nikdy neviděné detaily.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: sci-news

Total
0
Shares