Netflix

To nevymyslíš! Netflix v Česku zlevní, ale zákazník to šeredně odskáče

  • Netflix patří k populárním službám
  • Streamovací gigant zavede levnější tarif
  • Stojí však za avizované kompromisy?

Netflix stabilně patří mezi nejpopulárnější streamovací služby planety. Jeho videotéka je rozmanitá a v posledních letech americký gigant čím dál tím víc sází zejména na vlastní obsah. Dlužno dodat, že místy se mu to i vyplácí, protože má pod palcem několik celosvětových hitů; ať už jde o seriály, filmy nebo dokumentární tvorbu.

Problém se sdílením účtu

Pokud platformu sami používáte, pak víte, že máte k dispozici několik balíčků, díky nimž jde pod jeden účet připojit vícero zařízení. A také, a to je právě pomyslný kámen úrazu, že spousta zákazníků sdílí svůj přístup s dalšími osobami (rodina, známí apod.). Důvod je zřejmý: podělit si rovnoměrně náklady.

Vezměte si třeba Netflix Premium: balíček stojí 319 Kč, můžete ho mít až na čtyřech zařízeních, takže když jej v rámci svého účtu sdílíte se třemi dalšími, vyjde vás na cca 80 Kč. To dokonale vykresluje přísloví vlk se nažral a koza zůstala celá.


Nepřehlédněte: Pravda o výrobě iPhonů: Dělníci pracují v podmínkách, které připomínají peklo na zemi


Galaxy S22 bude podporovat Netflix v HD kvalitě
ilustrační, zdroj: Thibault Penin / Unsplash

Jenže s tím má Netflix dlouhodobě problém. Nelíbí se mu fakt, že se s jeho službou takhle kupčí. Argumentuje tím, že připojení k platformě by měla zůstat v rámci jedné domácnosti a tečka.


Nepřehlédněte: Zapomeňte na Kaspickou příšeru. Americká armáda chtěla postavit ekranoplán pro tři tisíce lidí, létal by rychlostí 740 km/h


Pakliže má někdo z blízkých zájem, má si ji jednoduše zakoupit. Akcentuje zejména kvalitnější obsah, který je podmíněn příjmy, jež jsou díky tomuto fištrónskému přístupu zákazníků menší.

„Máme přehled o připojení uživatelů na základě IP adres, ID zařízení i aktivity na účtech.“

Netflix „za dýško“ pro každého

Platforma nastalou situaci řeší po svém. V plánu je zařazení komerčních reklam, což až dosud Netflix kategoricky odmítal.

Vtip je totiž v tom, že zatímco jinde máte obsah s reklamami, byť s v omezenějším rozsahu, zdarma, zde si službu platíte a ještě budete muset něco přihodit, abyste se mohli v pohodě a nerušeně dívat.

Malware ilustrační
ilustrační, zdroj: Daria Nepriakhina / Unsplash

A bacha! Jak aktuálně informuje Bloomberg, těch kompromisů bude s příchodem levnějšího tarifu více než je zdrávo. Zaprvé, zákazníci nebudou moci oblíbené pořady sledovat offline. Žádné stahování!

Zadruhé, reklamy nelze přeskakovat. Ted Sarandos, jeden z nejvlivnějších manažerů Netflixu prohlásil, že novinka je jako dělaná pro ty, kteří chtějí platit méně a rádi sledují reklamy.

Lidé milují reklamy. Opravdu?

Jistě, vše se odvíjí od ceny. Pakliže bude měsíční poplatek cca kolem 40 až 50 Kč (což se nestane), proč ne. Určitě se najde skupinka „vyvolených“, která se ráda nechá za slevu deptat všudypřítomnou inzercí, jenže početná rozhodně nebude.

Můj názor? Hlavní problém není uživatel, ale Netflix sám. Za některé projekty utrácí nesmyslné sumy, platy herců jsou astronomické i v přímém srovnání s příjmy, které mají ve velkých blockbusterech mířících do kin. Co dodat…

Zdroj náhledové fotografie: ilustrační, freestocks / Unsplash

Total
0
Shares
19 komentářů
  1. Problém je v tom, že Netflix nechápe jednu věc (teda on jich nechápe víc, ale tato je dost zásadní) – rodinu si každá kultura definuje jinak. Pro mě je rodina mám mamka a i když bydlí jinde, má přistup ke všem službám které platím. Jejich nová strategie tak může dost zásadně poškodit vztahy s jejich zákazníky, z nichž mnozí se teprve nedávno naučili za tyto služby platit. Pokud bude Netflix držkovat, tak při jeho ceně 319 Kč/měsíc (což je jediný tarif se 4K kvalitou, což je pro mě zhovadilost) se taky může stát, že se lidi na ně vykašlou a vrátí se ke stahování. Přece jen ve většině zemí se díky inflaci horší životní situace a streamovací platformy nejenže je zbytná potřeba, ale také existuje alternativa stahování načerno. Lidi musí především poplatit účty za energie, hypotéky a nakoupit jídlo. Teprve pak mohou kupovat zábavu. Také tu pořád je alternativa, že lidi začnou kupovat jeden dva měsíce v roce, kdy vyjdou největší Netflixovské pecky, což třeba pro mě jsou jen Stanger Things či Cobra Kai, a mimo tyto měsíce se budou přesouvat na levnější platformy stále rostoucí konkurence. Netflix možná přeceňuje své postavení na trhu. S rostoucí konkurencí lidé začnou optimalizovat své výdaje a střídat platformy, přičemž budou určitě primárně dávat přednost těm levnějším či uživatelský přívětivějším. Podle mě pro Netflix není důležitá metrika v počtu uživatelů, ale v počtu “měsíco-uživatelů”. Když se zvýší počet uživatelů, ale ti budou v sumě platit méně měsíců (a navíc třeba levnější tarif, protože už nebudou potřebovat mít možnost spustit obsah na čtyřech zařízeních, ale zároveň ne ten nejlevnější, aby se vyhnuli reklamám), může to být ještě ekonomicky velmi nevýhodný model. Navíc aby se reklama vyplatila, musí v tom nejlevnějším tarifu být dost lidí na to, aby se vůbec firmám vyplatilo nakupovat reklamní prostor. Svou roli bude hrát i lokalizace, kdy každý stát bude mít samozřejmě přizpůsobené reklamy, což bude znamenat ještě větší tlak na to, aby bylo dost uživatelů i v nejlevnějším tarifu. Předpokládám, že oni to mají asi mnohem lépe spočítané, ale i tak mi přijde, že to může být setsakramensky velká chyba.
    Samozřejmě vše hodnotím z pohledu středo-evropana a vůbec netuším jak to je na jejich mnohem zásadnějších trzích (poměr kupní síly obyvatelstva vs. ceny Netflixu). Ale celkem si dokážu představit, že v mnoha oblastech jsou na tom lidé ještě mnohem hůře a tyto oblasti by mohly být pro Netflix v rostoucí konkurenci do budoucna velmi zásadní.
    Určitě souhlasím s tím, co se píše v článku ohledně extrémně drahých produkcí Netflixu, které navíc mnohdy nemají ani zdaleka takovou kvalitu, jakou by člověk očekával od filmu za takovou sumu. Jedna věc je dát obrovskou sumu na Stranger Things, což je ověřená hitovka (a na níž jsou ty prachy vidět) a jiná věc je jen přeplácet hollywoodské herce, aby se objevili v nějakém průměrném či dokonce podprůměrném akčňáku.
    Každopádně všichni máme možnost volby. Osobně mám určité hranice, kdy vím, že (1) rozhodně nebudu sledovat obsah s reklamami, (2) rozhodně nepřestanu svůj účet sdílet s rodinou a (3) rozhodně nehodlám platit po celý rok více než už platím. Už nyní uvažuji o zrušení a používání Netflixu ne více jak půl roku z roku, protože je prostě drahý. Dokud tu byl jen Netflix, člověk nad tím mávl rukou. Nyní v součtu s dalšími službami už stojí za zamyšlení, zda Netflix vůbec potřebuju. Pokud Netflix začne machrovat a zhoršovat podmínky, tak se umím večer zabavit i jinak. A možná to tak má mnohem více lidí, než si Netflix myslí.

  2. před 15ti lety, kdy byli poloviční platy, kde kdo platil 500-1000Kč za kabelovku nebo satelit a lidem to nevadilo, dnes se lidem zdá 250Kč za netflix moc?

    1. Tak za 4K kvalitu je to 319 Kč. Nedokážu moc posoudit, zda před lety se za satelit či kabelovku platilo tolik a hlavně kolik lidí si to platilo v porovnání s tím, kolik lidi si platí Netflix. Nicméně nejde jen o cenu ale o kontext. Služeb je spousta, konkurence roste. Jak v hudbě, tak při streamu. Někdo si pořídí HBO, ten kdo má rád Marvel či má děti patrně ještě Disney Plus. Za net, který před patnácti lety skoro nikdo neměl a pro stream je potřebný člověk dává minimálně kolem pětistovky a mnoho lidí potom platí ještě za internet v mobilu. Když člověk vezme internet a jednu dvě streamovací služby, tak hned platí litr ročně – to je 12 tisíc, což je pro spoustu lidí půl měsíčního platu. Další problém je krize – ceny bydlení a energií hodně vysoko, hypotéky drahé atp. Lidem se tenčí jejich rozpočty. I kdybych přijal tezi, že před patnácti lety to bylo jak píšete (což zřejmě bylo, jen si myslím, že těch lidi se satelitem a kabelovkou zase tak moc nebylo), tak za tu dobu se lidi posunuli a byli zvyklí utrácet za spoustu jiných věcí (např. se více cestuje). Otázkou je (a to asi nikdo nemůže předpovědět), co lidi oželí spíše – zda Netflix či jiné formy zábavy.
      Nicméně asi tím nejpádnějším argumentem je to, že když naučíte zákazníky na určitou cenovou hladinu, lákáte na určitou kvalitu služby za určitých podmínek (bez reklam, více účtů atp.) a následně začnete podmínky zhoršovat, a to v době kdy ztrácíte své výsadní postavení na trhu , kde jste doposud byli prakticky bez konkurence (připomínám, že služby jako Disney Plus, Amazon Prime či HBO tu do nedávna ještě nebyly – a mnoha mimoamerických destinacích tomu je stejně), může se to šeredně nevyplatit. Ale samozřejmě se taky nemusí stát nic. Já jen tvrdím, že to je dost riskantní vzhledem k tomu, že už nyní je Netflix nejdražší streamovací služba s prakticky nejhoršími podmínkami (např. kvalita streamu) a kterou drží sice pár hitových seriálů, ale mnoho dalších se čím dál častěji začíná blížit nebezpečně průměru až podprůměru.

    2. Před patnácti lety jsme měli doma kabelovku za 250 a byla tam hromada kanálů českých i zahraničních… (vyjma HBO, to bylo za příplatek)

      Rozdíl je ten, že v televizi je ten obsah jiný, jsou tam například různé zpravodajství a informativní služby, které prostě na streamovacích službách nejsou – to jsou čistě filmy a seriály.. a když ty streamovací služby začnou měnit jádro jejich funkčnosti, lidem se to nelíbí.

      Sám si platím HBO Max a Netflix a uvažuju už několik měsíců, že jakmile dokoukám dva seriály, které teď mám rozkoukane na netflixu, tak ho zruším.. HBO je zatím mnohem lepší služba a ve chvíli, kdy netflixu už tak konkurence dost zatápí dělají opravdu nelogická rozhodnutí.

  3. Já a spoutá dalších plánuje zrušit Netflix jakmile bude stát víc než teď, už na začátku bylo možné mít účtu 5 a pak jeden odebral. Má konkurenci a ta vychází cenově i dabingem pro starší ročníky lépe a je bez reklam.

  4. Už 5 mesíxů přemýšlím, že to zruším. V každém filmu nebo seriálu samá negerská kukačka a teplouši. Pokud ještě spřísní pravidla, tak není důvod zůstávat. Už jen vydírání zákazníka, když chcete od účtu odpojit platební kartu, tak musíte zrušit úcet mi přijde velmi drzé.

    1. před půl rokem jsem ho odhlásil, nemohl jsem nic kloudnýho k vidění najít a všude jsem narážel na tu nepřirozenou “korektnost”, která i z trochu koukatelného produktu udělá parodii – nejchytřejší, nejstatečnější, nejmoudřejší nejpracovitější a nejférovější černoši nebo slepice od plotny, bílí zloduši, mocní, devianti…děs-běs.

  5. Netflix jsem nikdy nekupoval. Měl jsem ho předinstalovaný v telefonu, takže hned letěl.
    Znám několik lidí, co Netflix mají. Bohužel od nich spíš slyším záporné recenze. Atim si za jinou stream službu s filmy. Vyšlo mě to na sedm stovek na celý rok, k čemuž jsem dostal další tři měsíce navíc zdarma. Mám to bez reklam. Jako sedm stovek na jednu stranu bylo pro mě moc, protože to byla platba jednorázová. Ale…. Mám to na tabletu, telefonu, notebooku a počítači. Nikdo mi to nehlídá, nijak neomezuje a mám klid.
    Takhle kdyby všechny ty služby fungovali na pohodu, myslím si, že by zákazníky přilákali.

  6. Pouzivam aerovod.cz, pripadne dafilms.cz – kvalitnější obsah, férový přístup, lepší cena. Netflix je jak Tomáš Klus – dělá ramena, ale nemá na to.

    1. Děláte si legraci? Na těch uvedených srajdách není nic, než česká žumpa a levná zahraniční porodukce. O ničem i zadarmo

  7. Není omezen počet zařízení, ale počet sledujících, kteří se zrovna dívají, alespoň ten nejdražší balíček (max 4). Stejně jako Disney+.

  8. Tipnu si, že dříve nebo později někdo naprogramuje aplikaci pro Google / Apple TV a v ní bude integrované VPN …pro Netflix budou ty čtyři účty vypadat jako z jednoho místa, i když uživatele budou třeba z různých států. To je marný boj.

  9. Já bych bral i ten levnější tarif s reklamami, používám DNS filtr proti reklamám.

  10. Pokud udělá něco jako Disney třeba 2000 na rok tak ok. Chybí možnost ročního plánu za výhodnou cenu!

  11. Na Netflixu jsou tak podprůměrné seriály, že už 3 z nich jsme nedosledovali do konce. Přesto žena trvala na tom, že by to kvůli rodičům platila dal. Krok co chce zavést Netflix nám pomůže ušetřit peníze v rodinném rozpoctu 🙂

Comments are closed.