medúza, nesmrtelnost

Nesmrtelnost na dosah ruky? Malá medúza možná prodlouží lidský život

  • Nesmrtelnost? Je možná blíž než si dokážete představit
  • Vědci objevili medúzu, která umí mládnout

Touha žít co nejdéle provází lidstvo napříč dějinami. Vědci se neustále pokouší najít způsob, jak dosáhnout nesmrtelného života. A tento sen se může během pár desítek let stát skutečností. Klíčem k elixíru mládí je možná půl centimetru velký mořský žahavec.


Nepřehlédněte: HSP Magnavem je letadlo budoucnosti na jaderný pohon s lázněmi a posilovnou, které pojme až 500 cestujících


Místo smrti návrat do dětství

Náš život trvá maximálně 100 let. Ale možná to není nutné, třeba jednou budeme žít stovky let. Některá zvířata totiž neumírají. Nevěříte? Tým z katedry biochemie a molekulární biologie univerzitě v Oviedu ve Španělsku zkoumá jednoho z mála tvorů na planetě, kterého lze skutečně označit za nesmrtelného.

Medúza, známá pod názvem Turritopsis Dohrnii, se umí ze stadia plné dospělosti vrátit zpět do fáze nedospělého polypa nebo cysty, z níž polyp vyroste. A jak vědci zjistili, tento návrat do dětství může opakovat do nekonečna. Proces mládnutí používá jako obranu proti krizovým situacím, například když žahavci hrozí smrt, změní se složení vody nebo má nedostatek potravy.

Nesmrtelnost na dosah ruky?

I když si klasičtí mořští biologové myslí, že to není možné, najdou se vědci, kteří věří, že by se geny medúzy mohly dát využít i pro lidstvo. Ze studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences vyplývá, že vzali Turritopsis Dohrnii a porovnali ji s jinou (takřka identickou) medúzou. Sekvenovali jejich genomy a údajně se jim podařilo izolovat právě tu část DNA, kterou medúza používá k tomu, aby začala mládnout.

„Identifikovali jsme varianty a expanze genů spojených s replikací, opravou DNA, údržbou telomer, redoxním prostředím, populací kmenových buněk a mezibuněčnou komunikací,“ uvedli vědci. Zjednodušeně se dá říct, že se jim podařilo najít část DNA, která způsobuje mládnutí a nyní ji dále zkoumají. Zatím není nic jisté, ale třeba se jednoho dne díky výzkumu těchto úžasných organismů dočkáme toho, že lidé získají nesmrtelnost. Chtěli byste žít věčně?

Zdroj náhledové fotografie: EddieKphoto / Pixabay, zdroj: DailyStar, NewScientist, NYTimes

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Žít věčně ? asi by to bylo utrpení do nekonečna sledovat naši lidskou společnost a nebyla by možnost ze světa odejít – představím li si že třeba člověk trpící nemocí a bolestmi by nemohl umřít možná třeba se probudit za 100 let na dva dny a vidět co by mi čekalo za život v případě nesmrtelnosti a pak se rychle vrátit zpátky do hrobu ……

  2. Nesmrtelnost je běžná věc už na tom pracují 3roky jde o byliny jsem léčitel a bylina hydra že smrkových jehličnanů a borovicových mění dna a spusobuje nesmrtelnost zkrátí telomery a na tavicích enzymech na letounech zastaví dělení buněk začíná věčnost nesmrtelnost bude to nutné kvůli mezigalaktických letu hlubokými vesmíry z ozáření a radiace nesmrtelnost je dokonalost nad vším hlavně nad nemocemi smrt je nemoc a s psychiky u lidí je nesprávný jako že je nuda když je nesmrtelnost přestanou existovat nemoce a ti kteří se nudí s věčným životem se mohou uvést do hibernace spánku na několik let nebo tisicelet ale pak se znova budou moci z té nicotné a hnusné temnoty věčně vrátit o nesmrtelnost já toho dosáhnu za 1rok už se těším jak zničím doktory pitomce

  3. Ja bych ctel zit vecne, pokud by se mnou zila vecne i ma rodine, pro me je zivot moc kratky !

Comments are closed.