Solární energie

Neomezený zdroj energie? Vědci ji z vesmíru bezdrátově poslali na Zemi a rozsvítili žárovku

 • Neomezený zdroj solární energie?
 • Vědcům se povedl její bezdrátový přenos na Zemi

Ve videohře SimCity 2000 se objevila elektrárna, která sbírala sluneční energii ve vesmíru a přenášela ji zpět na Zemi. Málokdo to ví, ale tento nápad se nedávno stal skutečností. Od loňského roku probíhá v kosmu experiment, který přenáší energii na Zemi prostřednictvím speciálního zařízení MAPLE.


Nepřehlédněte: NASA oznámila klíčový objev ve vesmíru. Na povrchu asteroidu byla poprvé v historii nalezena voda


Elektřina z vesmíru

Vědci z Kalifornského technologického institutu (Caltech) oznámili, že se jim poprvé v historii podařilo přenést solární energii z vesmíru na Zemi. V jedinečném projektu úspěšně otestovali zařízení nazvané MAPLE.

Výzkumníci provedli experiment s přenosem energie pomocí zařízení Microwave Array for Power-transfer Low-orbit Experiment, což je nevelký aparát umístěný na palubě kosmické sondy SSPD-1 (Space Solar Power Demonstrator).

„Jedná se o první případ přenosu solární energie z oběžné dráhy, který by mohl být prvním krokem k vybudování solární elektrárny ve vesmíru,“ píše server IFLScience.

Zařízení bylo do kosmu vypuštěno v lednu loňského roku a již o dva měsíce později vysílalo energii v hodnotě přibližně 100 miliwattů, což stačilo k tomu, aby se na Zemi při testu rozsvítila dvojice malých LED.

Úspěšný experiment

„MAPLE se skládá z lehkých a flexibilních vysílačů energie řízených vlastními elektronickými čipy, které jsou vyrobeny pomocí levných křemíkových technologií. Flexibilita soustavy umožňuje složení po vypuštění na oběžnou dráhu a nízká hmotnost snižuje spotřebu paliva potřebného k vynesení do vesmíru,“ říkají vědci.

Záměrem výzkumníků je vytvořit do budoucna modulární kosmickou loď o rozměrech kolem jednoho kilometru, která by dokázala přenášet dostatek energie pro 10 000 domácností.

„Stejně jako internet zdemokratizoval přístup k informacím, doufáme, že bezdrátový přenos energie zdemokratizuje přístup k energii,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Space Solar Power a profesor elektrotechniky a lékařského inženýrství Ali Hajimiri.

Vědec vyjádřil naději, že průlom jeho týmu znamená, že energii z vesmíru bude jednou možné posílat do odlehlých oblastí a oblastí zničených válkou nebo přírodní katastrofou, protože k příjmu takové energie není potřeba žádná sofistikovaná infrastruktura.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Interesting Engineering, Gizmodo, Caltech, IFLScience

Total
0
Shares
3 komentářů
 1. A bude to stát jen pár miliard dolarů…
  Nemluvě o tom, jak se trvalý přenos takovýho množsvtí energie podepíše na ozónu.
  Ale proč troškařit…

 2. To je ale za ty prachy slabota. V rozvodně 400 kV jedné nezmiňované uhelné elektrárny se pod vedením běžně rozsvicovala zářivková trubice 36W držená v holé ruce.
  Ale tohle tvrzení: “Vědec vyjádřil naději, že průlom jeho týmu znamená, že energii z vesmíru bude jednou možné posílat do odlehlých oblastí a oblastí zničených válkou nebo přírodní katastrofou, protože k příjmu takové energie není potřeba žádná sofistikovaná infrastruktura”.
  Jen dodávám – a není tam žádný odběr.

 3. Když umřel Nikola Tesla, v jeho pracovně se nenašel jediný papír o tom, co kdy dělal. Myslím z toho, co měl nezveřejněné a rozpracované. Prostě to zmizelo. No a už se to pomalu objevuje. 🙂 A vůbec by mě nepřekvapilo, i když to je těžká konspirace, že ty klimatické změny mají na svědomí ti samí vědátoři. Protože Tesla se netajil tím, že dokáže ovlivnit i počasí.

Comments are closed.