Voda, asteroid

NASA oznámila klíčový objev ve vesmíru. Na povrchu asteroidu byla poprvé v historii nalezena voda

  • Americká NASA chce zjistit, jak se voda dostala na Zemi
  • Důležité odpovědi může přinést studium asteroidů

Studium asteroidů může astronomům pomoci lépe pochopit, jak jsou materiály, jako je voda, rozmístěny ve sluneční soustavě. A protože voda je klíčem k životu, vědci doufají, že díky tomu pochopí, kde jinde hledat potenciální život, a to jak ve sluneční soustavě, tak i mimo ni.


Nepřehlédněte: Čína má nejrychlejší internet na světě. Za sekundu stáhne 150 filmů a je třikrát rychlejší, než mají USA


Voda na povrchu asteroidu

„Asteroidy jsou pozůstatkem procesu formování planet, takže jejich složení se liší podle toho, kde ve sluneční mlhovině vznikly,“ uvedla astronomka a autorka studie Anicia Arredondo. „Obzvláště zajímavý je nález vody na asteroidech, protože to může objasnit, jak se voda dostala na Zemi.“

V nové studii vědce zajímaly asteroidy pojmenované Iris a Massalia, které obíhají kolem Slunce a mají průměr 205 a 135 kilometrů. Molekuly vody byly objeveny pomocí Stratosférické observatoře pro infračervenou astronomii (SOFIA), jež odhalila, že oba odrážejí světlo o specifické vlnové délce, což naznačilo přítomnost molekul vody na jejich povrchu.

„Vycházeli jsme z úspěchu vědeckého týmu, který našel molekulární vodu na povrchu Měsíce. Napadlo nás, že bychom SOFII mohli využít k nalezení této spektrální signatury i na jiných tělesech ve vesmíru.“

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (AI)

NASA chce zjistit, jak se voda dostala na Zemi

Předchozí pozorování zjistila určitou formu vodíku jak na Měsíci, tak ve vzorcích z asteroidů dopravených na Zemi, ale studie již nedokázaly rozlišit, zda jde o vodu nebo hydroxyl.

Vědci zjistili, že v krychlovém metru měsíční povrchové půdy je zachyceno zhruba množství vody odpovídající 0,35 litru, která je chemicky vázána v minerálech. A totéž platí podle všeho i pro některé asteroidy, jak ukázala nejnovější pozorování molekul vody přímo na povrchu planetek.

„Podobně i na asteroidech může být voda vázána na minerály, stejně jako adsorbována (zadržována) v křemičitanech a zachycena nebo rozpuštěna v křemičitanovém impaktním skle,“ upřesnila Arredondo a dodala, že pro nadcházející výzkum vědci využijí data z vesmírného teleskopu Jamese Webba.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro, Space, The Planetary Science Journal

Total
0
Shares