Dogger Bank, turbína

Největší větrná elektrárna světa Dogger Bank bojuje s nevybuchlou municí z první a druhé světové války

  • Ve Velké Británii vyroste offshore elektrárna Dogger Bank
  • Její výstavbu nečekaně komplikuje nevybuchlá munice

U pobřeží Velké Británie vzniká další impozantní větrný park. Nese název Dogger Bank, přičemž až bude během čtyř příštích čtyř let uveden do provozu, bude titul největší větrné elektrárny na nějaký čas náležet právě jemu.


Nepřehlédněte: Češi, používáte PlayStation 5 nastojato? Vážná konstrukční chyba může konzoli zničit


Dogger Bank: Největší přímořský větrný park na světě

Největší přímořský větrný park na světě se bude skládat ze tří fází – A, B a C. Každá má mít instalovaný výkon 1 200 MW a ročně vyrobit přibližně 6 000 GWh elektřiny. Po dokončení má farma pokrýt přibližně pět procent britské spotřeby elektrické energie.

Výstavbu však momentálně komplikuje nevybuchlá munice, která byla objevena v loňském roce při jedné z inspekcí. Dle dostupných informací se v místech, kde má vzniknout Dogger Bank A, nacházejí dva kusy nevybuchlé munice. V blízkosti Dogger Bank B to je dokonce šest kusů.

Odhaduje se, že ve vodách u pobřeží Velké Británie leží stále více než 100 000 tun nevybuchlé munice, která pochází z první a druhé světové války. Pro bezpečný rozvoj větrných elektráren na moři je nutné je odstranit a zlikvidovat.

Společnost Safelane Global, která se specializuje na odstraňování nevybuchlé munice, na svých internetových stránkách uvádí: „ Munice, která nevybuchla stále obsahuje výbušniny a představuje hrozbu. Jednou z největších překážek, s nimiž se pracovníci v oblasti zmírňování hrozeb způsobených výbušninami neustále potýkají, je skutečnost, že pokud munice ležela desítky let v nečinnosti, klienti si často neuvědomují, že stále představuje významné riziko. Riziko detonace se zvyšuje, pokud je munice narušena – třeba vibracemi při stavebních pracích nebo podmořskými inženýrskými procesy, které jsou nezbytné pro výstavbu větrných elektráren. Pokud je munice vystavena teplu, vibracím nebo kontaktu, může explodovat.“


Nepřehlédněte: V Dánsku vyrostla nejvýkonnější větrná turbína na světě. Je třikrát vyšší než Socha Svobody


Čistá energie

Dogger Bank je oblast s relativně mělkým mořským dnem v jižní části středního Severního moře a její písky mají tendenci se posouvat kvůli měkkým sedimentům a odhalovat nevybuchlou munici z obou světových válek.

Větrná farma na moři je společným projektem norského energetického gigantu Equinor (40 %), britské společnosti SSE Renewables (40 %) a italské energetické společnosti Eni Plenitude (20 %).

Po dokončení budou větrné elektrárny Dogger Bank A, B a C schopny napájet miliony britských domácností. Společnosti SEE Renewables a Equinor momentálně uvažují o výstavbě čtvrté fáze, Dogger Bank D, čímž by se projekt stal ještě masivnějším.

Zdroj náhledové fotografie: Nicholas Doherty / Unsplash, zdroj: Electrec

Total
0
Shares