Podvod, umělá inteligence

Největší únik hesel v historii, říkají experti. Hackeři na internetu prodávají 26 miliard údajů

  • Největší hackerský útok?
  • Miliardy údajů se prodávají na webu

Výzkumný tým Cybernews upozornil na únik uživatelských dat, který nemá obdoby. Podle expertů mají hackeři k dispozici 26 miliard různých citlivých informací. S největší pravděpodobní jde o největší krádež v historii, přičemž ohroženi jsou všichni uživatelé populárních služeb jako Netflix, Gmail, MySpace, Twitter nebo LinkedIn.


Nepřehlédněte: Vynález pro všechny cyklisty: Malá krabička přemění obyčejné jízdní kolo na elektrokolo


Osobní data uživatelů se dostala k hackerům

„Tento soubor dat je mimořádně nebezpečný, protože podvodníci by mohli využít agregovaná data k celé řadě útoků, včetně krádeží identity, sofistikovaných phishingových schémat, cílených kybernetických útoků a neoprávněného přístupu k osobním informacím a různým účtům,“ uvádí experti ze společnosti Cybernews.

Výzkumníci zdůrazňují, že jejich speciální software pro kontrolu kompromitovaných dat obsahuje „pouze“ 15 miliard známých záznamů. To znamená, že 11 miliard údajů na internet ještě nikdy neuniklo. I proto tento rekordní únik nazvali „matkou všech úniků“, zkráceně MOAB.

Hacker, heslo
Zdroj: Towfiqu Parbhuiya / Unsplash

Bezpečnostní riziko i po letech

„Pokud uživatelé používají stejná hesla pro svůj účet na Netflixu a třeba i v dalších službách, např. Gmailu, mohou toho útočníci využít a získat další citlivé informace,“ upozorňují experti. „Kromě toho se lidé, jejichž údaje byly zahrnuty do supermasivního MOAB, mohou stát oběťmi sofistikovaných spear-phishingových útoků nebo dostávat velké množství nevyžádaných e-mailů (spamu).“

Není třeba připomínat, že uniklá databáze může představovat pro uživatele potenciální riziko i po letech, a to i v případě, že si již změnili přístupové heslo. Celá řada lidí totiž používá stejné přihlašovací údaje k různým webovým službám. Pro počítačové hackery tedy není nic jednoduššího než hesla vyzkoušet i na jiných serverech.

Zdroj náhledové fotografie: Racool_studio / Freepik, zdroj: BGR, Cybernews

Total
0
Shares