Black Hornet

Nejmenší dron americké armády Black Hornet je jako ze sci-fi. Létá neslyšně a nepřítele vidí i ve tmě

  • Nanodrony patří mezi prostředky PSR, tedy osobní průzkumné systémy
  • Mohou rychle informovat o situaci vojáky nebo četu přímo v poli

Osmnáctého dubna se v New Yorku zřítila garáž na Manhattanu. Velká část mediálního pokrytí této události se zaměřila na robotického psa – mechanického čtyřnožce jménem Bergh, kterého na místě použil newyorský hasičský sbor. Ve stejný den však trosky prozkoumal i jiný robot – výjimečně malý a tichý dron ovládaný vojáky, který vypadá přesně jako malý vrtulník. „Jmenuje se Black Hornet, váží méně než 34 gramů, startuje z ruky svého operátora a přenáší video na obrazovku, takže lidé mohou vidět, co dron vidí, a rozhodnout se, než se přiblíží ke stavbě, která může skrývat nepřátelské síly nebo jiné nebezpečí,“ píše server Populární Science.


Nepřehlédněte: Zelená kometa Nishimura přežila průlet kolem Slunce. Vrátí se ještě někdy, nebo ji lidstvo vidělo naposledy?


Robotické nano drony Black Hornet

Black Hornet je dostatečně malý na to, aby vzlétl a přistál v ruce člověka, který ho ovládá. Dron je prakticky neslyšitelný díky minimálnímu hluku rotorů a je téměř nemožné jej spatřit pouhým okem, podobá se motýlům a ptákům. Má dokonce i funkci autopilota a noční vidění, což z něj činí dokonalý nástroj pro špionáž.

V terénu umí shromažďovat informace o tom, co se nachází v oblasti vzdálené až kilometr daleko a přenášet obraz v rozlišení 640 × 480 pixelů prostřednictvím šifrovaného rádiového spojení zpět do základní stanice.

Dron ke své činnosti nepotřebuje GPS a bez problémů se dostane i do těžce přístupných míst, třeba do budov otevřenými okny, kde natočí záběry nepřátelských pozic. Bezpilotní letouny nejsou levné, ale nabízejí armádě výkonný „situační přehled“, aniž by musela do akce posílat vojáky.

Létají potichu a nepřítele vidí i ve tmě

K ovládání vrtulníku slouží malý nedotykový displej a ovladač s tlačítky, který je navržen tak, aby se dal používat jen jednou rukou. Společnost Teledyne FLI oznámila, že vyrobí 1 000 těchto maličkých letounů pro norské ministerstvo obrany, které je pošle na Ukrajinu. Sada tří dronů a dalšího vybavení vyjde přibližně na 85 000 dolarů (v přepočtu 1,93 milionu korun).

Samotné drony používá americká, britská nebo německá armáda. Britové je například používali v Afghánistánu.

Zdroj náhledové fotografie: Se souhlasem Teledyne FLIR, zdroj: Populární Science

Total
0
Shares
1 komentář
  1. no dnes jsem vytáhl starej krám yuneec 500 jestli mi ještě lítá jo lítal ale měl jsem problémy s poryvy větru sice nefoukalo moc cca 15-18 km ale nárazy mi daly zabrat takže jsem se držel při zemi do 30 metrů abych byl nad stromy kdyby něco a fouklo více a ted si představte co udělá s tímto komárem bude stačit vítr 5km a už ho nikde nenajde nemluvě o výdrži ve vzduchu jo jo fyzikální zákony platí všude a pro všechny i když hodně lidí si dá hodně nakecat už se těším na ty odborné kecy od kovaných odborníků

Comments are closed.