E3, kometa

Zelená kometa Nishimura přežila průlet kolem Slunce. Vrátí se ještě někdy, nebo ji lidstvo vidělo naposledy?

  • Lidstvo v uplynulých týdnech pozorovalo kometu Nishimuru
  • Vědci se domnívají, že vznikla na okraji Sluneční soustavy

Nedávno objevená zelená kometa Nishimura přežila blízké setkání se Sluncem a vydala se na cestu zpět do vnějších částí sluneční soustavy. Vrátí se ještě někdy?


Nepřehlédněte: PanzerGlass představil nový kryt pro iPhone 15. Telefon v něm přežije pád z 3,6 metru


Na obloze se zjevila Nishimura

Kometu Nishimura, známou také jako C/2023 P1, spatřil 12. srpna japonský amatérský astronom Hideo Nishimura. Ledový objekt se vyznačoval jasně zelenou září způsobenou vysokým obsahem dikarbonu v komě – oblaku plynu a prachu, který obklopuje jeho pevné jádro.

Trajektorie komety původně naznačovala, že by se mohlo jednat o mezihvězdný objekt, jako byl Oumuamua nebo kometa 2I/Borisov. Další pozorování však ukázala, že ve skutečnosti má extrémně eliptickou dráhu, která ji do vnitřní sluneční soustavy přivádí pouze jednou za 430 let, než se stočí kolem Slunce a vrátí se do Oortova oblaku – zásobárny komet a dalších ledových objektů za oběžnou dráhou Neptunu.

Nishimura se v průběhu 12. září nejvíce přiblížila k Zemi a prolétla od nás ve vzdálenosti 125 milionů kilometrů, což je zhruba 500násobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.

A v neděli 17. září dosáhla perihélia, neboli nejbližšího bodu ke Slunci, když se k naší domovské hvězdě přiblížila jen na vzdálenost 33 milionů kilometrů.

NASA, kometa
Zdroj: NASA

Průlet kolem Slunce kometa přežila

Průlety kolem Slunce mohou být pro komety smrtící. Podle serveru Spaceweather.com se však zdá, že Nishimura z toho vyšla bez úhony. Kometa je nyní viditelná pouze nad obzorem krátce před východem nebo krátce po západu Slunce.

Září také mnohem slaběji než při svém přiblížení k Zemi, kdy byla dobře viditelná i pouhým okem. V důsledku toho dnes potřebujete výkonný dalekohled nebo specializované astrofotografické vybavení, abyste kometu slušně spatřili.

Někteří odborníci se domnívají, že Nishimura by mohla být součástí letošního meteorického roje Sigma-Hydrids, který vrcholí na začátku prosince, píše astronomický zpravodajský web EarthSky.

Pokud tomu tak je, pak by průlet Nišimury mohl způsobit, že letošní roj bude mnohem aktivnější a vizuálně zajímavější než obvykle.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Live Science, Newsweek, Mirror, Live Science

Total
0
Shares