Asteroid

NASA zná datum možné apokalypsy s 22 atomovými bombami: V tento den možná obrovský asteroid narazí do Země

  • Obrovský asteroid může jednoho dne narazit do Země
  • NASA přiznává, že současné technologie na jeho zničení nestačí

Vědci vypočítali datum, kdy by velký asteroid mohl narazit do povrchu Země a způsobit srážku o síle 22 atomových bomb. Planetka Bennu prolétá kolem naší planety každých šest let, ale vědci se domnívají, že 24. září 2182 by mohlo dojít k ničivé srážce.


Nepřehlédněte: Historický úspěch NASA: Sonda Solar Probe proletěla erupcí. U Slunce ji bičovaly víry žhavého plazmatu


K Zemi přiletí nebezpečný asteroid

NASA proto již usilovně pracuje na odklonění Bennu a v současné době je v poslední fázi své mise. Před sedmi lety vyslala agentura k asteroidu sondu, aby z něj odebrala vzorky. Dosavadní výsledky bohužel nevypadají dobře – studie naznačují, že těleso má několik vrstev a zhutnělou vnitřní část; odklonit ho z trajektorie proto bude náročné.

Asteroid byl zařazen na seznam potenciálních hrozeb pro naší planetu, kterou by mohl zasáhnout až silou 1 200 megatun TNT, což je zhruba 80 000krát více než energie jaderné bomby, která v roce 1945 zničila Hirošimu.

Planetky se neobává pouze evropská kosmická agentura ESA nebo americký úřad NASA, ale i čínští vědci, kteří již v roce 2021 navrhli poslat k asteroidu 32 raket ve snaze změnit „fatální“ dráhu Bennu o téměř 9000 kilometrů.

Záměr Číňanů jde ve stopách dřívějšího plánu NASA. V projektu HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response) se počítalo s vypuštěním flotily přibližně devítimetrových raket.

Na změnu dráhy nemá lidstvo technologie

Vědci připouštějí, že na odklonění planetek jako je Bennu stávající technologie nestačí. Za více než sto let by ale problém mohl vyřešit jaderný úder. Nebo se lidstvu mezitím podaří vynalézt technologii, která potenciálním střetům s asteroidy zabrání jinými prostředky.

Přestože potenciální dopad Bennu může znít více než znepokojivě, pravděpodobnost ničivé katastrofy je dnes pouze jedna ku 2700. Planetka je podle odborníků velká „přibližně jako newyorský mrakodrap Empire State Building“ (jeho celková šířka je přes 440 metrů), zatímco asteroid, který způsobil vyhynutí dinosaurů, byl široký asi 9,6 kilometru. To znamená, že přilétající asteroid není dostatečně velký na to, aby lidstvo zcela vyhladil.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering, CNN

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.