Asteroid

NASA: Zemi těsně minul gigantický asteroid o velikosti 3 500 hamburgerů Big Mac

  • Kolem Země proletěl masivní asteroid
  • Varovala před ním americká NASA

Kolem země proletěl v uplynulých hodinách asteroid o velikosti téměř 3 500 hamburgerů Big Mac od McDonald’s, uvádí NASA. Astronomové odhadli, že kosmický balvan měřil v průměru až 310 metrů.


Nepřehlédněte: Nekonečná bitva o data: Komu vlastně patří? A bylo rozdrcení Velké Redditové revoluce košer?


Asteroid 2023 HO6

Podle Centra pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) byl dotyčný asteroid označen jako 2023 HO6, což znamená, že byl objeven letos. Objekt proletěl kolem Země ve středu 5. července rychlostí 7,77 kilometru za sekundu, tedy 27 972 kilometrů za hodinu. K naší planetě se přiblížil na vzdálenost zhruba dvou milionů kilometrů, což je více než pětinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem – držel se od nás v bezpečně vzdálenosti.

Astronomové odhadli, že 2023 HO6 mohl v průměru dosahovat až 310 metrů. Metrický systém používají téměř všechny země světa, ale nepoužívají ho Spojené státy, které stále spoléhají na imperiální systém a nedávno oslavily Den nezávislosti. Dnes vám proto nabídneme trochu jiný systém měření, který lze pro tento asteroid použít: Big Mac.

Hamburger je kvintesencí amerického jídla a Big Mac od McDonald’s je pravděpodobně nejznámější ze všech hamburgerů. Podle měření provedených serverem Buzzfeed má americký hamburger Big Mac v průměru zhruba 3,5 palce neboli 8,89 centimetru. To znamená, že asteroid 2023 HO6 má velikost přibližně 3 500 hamburgerů Big Mac od McDonald’s. 

Navzdory ohromné velikosti asteroidu naštěstí srážka se Zemí nehrozila a jeho průlet byl pro naši planetu bezpečný. Podle odhadů odborníků z izraelského Davidsonova vědeckého institutu, který je součástí izraelského Weizmannova vědeckého institutu, by ale takto velký asteroid v případě dopadu na Zemi zničil celý kontinent – k tomu naštěstí nedošlo.

Asteroid
Zdroj: urikyo33 / Pixabay

NASA zasáhla sondou asteroid

„Většina blízkozemních objektů (NEO) nepředstavuje vůbec žádné nebezpečí,“ uvedla laboratoř Nasa Jet Propulsion Laboratory v příspěvku na svém blogu. I když je srážka s 2013 WV44 nepravděpodobná, vědci už několik let vyvíjejí metody, které mají Zemi před potenciálně nebezpečnými asteroidy, jako je tento, ochránit.

V loňském roce NASA záměrně narazila se svou sondou DART do planetky Dimorphos, aby otestovala planetární obranu. Mise úspěšně zkrátila její oběžnou dobu kolem měsíčku Didymos zhruba o 32 minut, ohlásili vědci po ověření dat.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: JPost

Total
0
Shares