MAGGIE, NASA

NASA vyšle k Marsu elektrické letadlo se solárními panely. Startovat bude jako vrtulník

  • Lidstvo se chystá kolonizovat Mars
  • Nejdříve však potřebuje získat cenná data
  • Informace shromáždí letoun MAGGIE

Robotické vozítko Perseverance, které na Marsu neúnavně pátrá po stopách dávného i současného života, dostane pomocníka. Národní úřad pro letectví a vesmír totiž oznámil, že na rudou planetu vyšle letadlo, které bude létat v atmosféře a pokusí se odhalit záhady spojené s marťanskou geofyzikou.


Nepřehlédněte: Toto své baterii rozhodně nedělejte. Bývalý zaměstnanec Applu radí, jak správně nabíjet telefon


MAGGIE: Solární letadlo pro Mars

„Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer (MAGGIE) je kompaktní letoun s pevnými křídly a ultravysokou produktivitou poháněný solární energií, který bude létat v marťanské atmosféře,“ zmiňuje se v příspěvku na blogu NASA.

Podle vědců bude MAGGIE operovat ve výšce 1000 metrů. Za úkol bude mít zkoumat marťanskou geofyziku, chemii atmosféry a potenciál planety pro udržitelný život v minulosti nebo současnosti. Zatím se počítá s tím, že provede nejméně tři rozsáhlé atmosférické a geofyzikální studie.

MAGGIE bude plně elektrické letadlo poháněné solární energií. Panely bude mít umístěné nejen na křídlech, ale i na trupu. Pokud vše půjde podle plánu, na plně nabitou baterii uletí 179 kilometrů za 7,6 marsovského dne (sol). Během celého marťanského roku pak nalétá úctyhodných 16 000 kilometrů.

Mars
Zdroj: Aynur Zakirov / Pixabay

Zatím existuje pouze na papíře

Klíčová inovace letounu spočívá v použití technologie CoFlow Jet (CFJ) s vychýleným slipstreamem. Tato funkce mu umožní dosáhnout v řídké atmosféře Marsu koeficientu vztlaku téměř desetkrát vyššího než u běžných podzvukových letadel.

Jak asi tušíte, MAGGIE na rudé planetě nebude startovat z ranveje. Půjde o letoun založený na konceptu VTOL. Zkratka pochází ze spojení „ vertical takeoff and landing“, tedy stroje schopného kolmého vzletu a přistání, bez potřeby přistávací dráhy. V případě poruchy tak bude moci kdykoli dosednout na povrch rudé planety.

Ge-Cheng Zha, profesor aerodynamiky na univerzitě v Miami, věří, že úspěšná demonstrace MAGGIE na Marsu může představovat milník, který připraví půdu pro podobné mise na jiných planetách naší sluneční soustavy.

Mise vrtulníčku skončila

NASA však v posledních dnech neřeší jen příjemné věci. Ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír oznámil, že helikoptérka Ingenuity již nemůže létat, protože narazila vrtulí do marsovského povrchu. „Mám hořkosladké oznámení: Ingenuity uskutečnila svůj poslední let na Marsu,“ řekl šéf NASA Bill Nelson ve videu nahraném na sociálních sítích.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, Express, NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. CoFlow Jet. Co to je? Byly by nějaké informace? Napadá mě, že by to mohlo být ofukování křídla vrtulemi. Je na tom něco pravdy?

Comments are closed.