NASA-Artemis

NASA vrátí člověka na Měsíc. Sledujte živě start nejsilnější rakety v historii lidstva

  • NASA vrátí po půl století člověka na Měsíc
  • Sledujte živě historický start rakety SLS a lodi Orion

Již za několik hodin dojde k historickému okamžiku. Z Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral dnes odstartuje raketa Space Launch System (SLS) s kapslí Orion, která bez posádky obletí Měsíc a v případě úspěchu se po 42 dnech vrátí zpět na Zemi.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ovládli kamery v Kremlu. Už zase! Slyšíme a vidíme vás, jsme vaše noční můra, vzkázali


Americká mise Artemis I zamíří k Měsíci

Půl století po konci éry programu Apollo startuje agentura NASA dlouho očekávaný program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Americký program výzkumu našeho nejbližšího souputníka se skládá ze tří etap. První (Artemis 1) je nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi.

Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, ale tím plány ambiciózního programu nekončí.  NASA doufá, že nakonec (v rámci mise Artemis III) zřídí vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce a poté na planetě i stálou základnu, která bude sloužit k vysílání astronautů na Mars.

Vrátí se lidstvo na Měsíc?

Hlavním cílem mise Artemis I je otestovat tepelný štít kosmického plavidla Orion. Vědci potřebují vědět, jestli snese vysoké teploty, kterým bude vystaven během průletu zemskou atmosférou při návratu z Měsíce, kdy se zahřeje na 2 800 stupňů Celsia.

V rámci úkolu vypustí Orion deset malých satelitů CubeSat, které budou pátrat po vodě na Měsíci, studovat záření v hlubokém vesmíru a provádět řadu dalších úkolů. Pokud vše půjde podle plánu, kosmická loď se 10. října snese do Tichého oceánu u pobřeží Kalifornie. Ale nejdřív se musí raketě Space Launch System (SLS) podařit odstartovat.

Artemis I, NASA
Zdroj: NASA

„V tuto chvíli nemáme žádné problémy,“ řekl ředitel startu Charlie Blackwell-Thompson. Tankování téměř sto metrů vysoké megarakety SLS začne v pondělí těsně po půlnoci, dodal.

NASA má tři šance na zahájení mise Artemis 1 v aktuálním časovém okně. Pokud se start nepodaří 29. srpna, jsou připraveny ještě další dvě příležitosti – 2. a 5. září. Raketové motory mají zažehnout dnes přesně ve 14:33 středoevropského letního času.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares