NASA, MSH-15-52

NASA ve vesmíru vyfotila ‚boží ruku‘ o délce 150 světelných let. Je důsledkem kosmické tragédie

  • Vědci v dalekém vesmíru spatřili něco neskutečného
  • Obří boha je ale výsledkem velké exploze

Rentgenová observatoř Chandra pořídila snímky pulzaru PSR B1509-58, který vzdáleně připomíná lidskou ruku. Neutronová hvězda je od země vzdálená zhruba 17 tisíc světelných roků a odborníci z NASA odhadují její stáří na 1700 let. I když v průměru měří jen 20 kilometrů, září 150 světelných let daleko.


Nepřehlédněte: Astronomové se snaží rozluštit záhadu tří hvězd, které náhle zmizely z oblohy


Pulzar vyfoukl přízračnou ruku o délce 150 světelných let

Útvar, kterému se přezdívá Ruka boha (anglicky Hand of God), vznikl při zániku masivní hvězdy. Tato katastrofická událost po sobě zanechala rychle rotující superhusté hvězdné těleso známé jako pulzar, píše server The Space.

Pulzary jsou rotující neutronové hvězdy se silným magnetickým polem, které vytváří proudy nabitých částic a intenzivní vítr, jenž tvoří tzv. větrnou mlhovinu pulzaru. Pulzar PSR B1509-58 se nachází poblíž středu snímku – neboli základny dlaně MSH 15-52 – a podle prohlášení NASA vystřikuje částice do prostoru, čímž vytváří zářící tvar, který zdánlivě připomíná lidskou ruku. Vzhledem ke stáří pulzaru to je jeden z nejmladších známých pozůstatků supernovy v Mléčné dráze.

Americká vesmírná observatoř Chandra fascinující objekt sleduje už celé dvacetiletí. V rámci nejnovějšího pozorování pomocí sondy NASA IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer), která byla vypuštěna do vesmíru před dvěma lety, však vědci zjistili další podrobnosti o magnetickém poli pulzaru a orientaci jeho rentgenových výtrysků.

„Data z IXPE nám poskytla první mapu magnetického pole,“ říká hlavní autor studie ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii Roger Romani. „Nabité částice produkující rentgenové záření se pohybují podél magnetického pole a určují základní tvar mlhoviny podobně jako kosti v lidské ruce.“

NASA, MSH-15-52
Zdroj: NASA

Pulzar je starý 1700 let

Sonda ukázala, že množství polarizace je pozoruhodně vysoké ve velkých oblastech MSH 15-52, což naznačuje, že v těchto oblastech mlhoviny s pulzačním větrem je malá turbulence. To vytváří rovné a rovnoměrné magnetické siločáry (viditelné na prstech a palci), zatímco složité a turbulentní oblasti dávají částicím „energetickou injekci“, což je podle prohlášení NASA vidět na výrazném, jasném rentgenovém paprsku poblíž zápěstí.

„Odhalili jsme životní historii superenergetických částic hmoty a antihmoty v okolí pulzaru,“ dodává vědec Niccolò Di Lalla. „To vysvětluje, jak mohou pulzary fungovat jako urychlovače částic.“

Chandra je jednou ze čtyř významných observatoří NASA, známých jako „Velké observatoře“ (Great Observatories), které byly vypuštěny v letech 1997 až 2003. K prvnímu pozorování PSR B1509-58 došlo v roce 2021.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Space, Astrophysical Journal

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jak může být stáří pulsaru 1.700 let, když světlo ze vzniku pulsaru k nám letí 17.000 let?

Comments are closed.