SPT0418-47

Astronomové se snaží rozluštit záhadu tří hvězd, které náhle zmizely z oblohy

  • Tři hvězdy zmizely z oblohy
  • Astrofyzici je stále nemohou najít

Tým vědců se snaží přijít na kloub jedné z největších astronomických záhad. Tři jasné hvězdy vyfotografované na noční obloze nad jižní Kalifornií v roce 1952 zmizely o pouhou hodinu později. A nikdo netuší kam.


Nepřehlédněte: Průlomový objev NASA. Nedaleko Země se nachází supermasivní černá díra, která rotuje


Za méně než hodinu zmizely z oblohy tři hvězdy

Observatoř Palomar v Kalifornii je v astrologických kruzích dobře známá. Během rutinní fotografické studie noční oblohy – která zahrnovala řadu snímků stejné oblasti v různých časech za účelem identifikace prolétajících komet a asteroidů – zachytily přístroje světlo tří hvězd. Jejich jasnost byla 15 magnitud, takže byly jasně vidět.

O necelou hodinu později byla stejná oblast oblohy vyfocena znovu, ale hvězdy tentokrát na snímku chyběly – za necelou hodinu zmizely beze stopy. Hvězdy mohou explodovat nebo dokonce náhle změnit jas, pokud před nimi projdou objekty, ale jen tak nezmizí.

Nejprve se vědci domnívali, že možná prostě všechny ve stejnou dobu pohasly. Teorie, že jasnost všech tří hvězd poklesla 10 000krát, ale byla zanedlouho zavržena. Další teorie říká, že to nebyly tři hvězdy, ale pouze jedna hvězda, která zjasnila právě v momentě, kdy mezi ní a Zemí přecházela černá díra s hvězdnou hmotností (má obvykle hmotnost od 5 do několika desítek hmotností Slunce). Problém je, že taková událost by byla mimořádně vzácná.

hvězdy, NASA
Zdroj: Palomar Observatory

Záhada trvá už 71 letech

Další teorie říká, že to vůbec nebyly hvězdy. „Možná to byly objekty z Oortova oblaku, rozsáhlého útvaru plného ledových hornin vzdáleného miliardy kilometrů od Země, kde nějaká událost způsobila jejich zjasnění přibližně ve stejnou dobu,“ píše server Universe Today.

Vědci si však pohrávají i s myšlenkou, že nešlo o kosmické objekty. Možná fotografické desky v observatoři kontaminoval radioaktivní prach, protože americká armáda v pouštích Nového Mexika přibližně ve stejnou dobu prováděla jaderné testy. Ruku do ohně za tuto teorii ale ani po 71 letech nikdo nedá.

Záhadu zmizení tří hvězd dodnes nikdo uspokojivě neobjasnil.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Universe Today, Express

Total
0
Shares