Asteroid

NASA varuje, že dnes kolem Země proletí mega asteroid. Je velký jako šest fotbalových hřišť

  • Směrem k Zemi se obrovskou rychlostí blíží asteroid
  • K modré planetě dorazí ještě během dnešního dne

Během dnešního dne proletí kolem naší planety obří asteroid. Přestože se svou velikostí nemůže rovnat vesmírnému balvanu, který zapříčinil vyhynutí dinosaurů, měl by při potencionálním dopadu na povrch Země nedozírné následky. Podle vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) je totiž mnohem větší než nejvyšší mrakodrap v New Yorku. Spočítali, že je široký 732 metrů.


Nepřehlédněte: Rusové přišli o tajemství vojenských dronů. Hackeři z Anonymous je nahráli na internet


Představuje obrovský asteroid nebezpečí?

Asteroid 349068 (2006 YT13) se přiblíží k Zemi dnes večer, kdy většina z nás už možná bude dávno spát. Statný kosmický kámen je podle odhadů mnohem vyšší než nejvyšší obytná budova na světě Central Park Tower v New Yorku.

Zatímco vesmírný balvan takové velikosti by mohl způsobit katastrofu, pokud by narazil na Zemi, 349068 (2006 YT13) naštěstí žádnou podobnou hrozbu nepředstavuje. Během svého dnešního přiblížení, ke kterému dojde někdy před půlnocí, bude ve vzdálenosti 6,76 milionu kilometrů od Země a naši planetu bude míjet vysokou rychlostí 73 000 kilometrů za hodinu. Vědci se domnívají, že k Zemi se od roku 1900 už přiblížil zhruba 28krát. Znovu k nám zavítá až v srpnu roku 2025.

Přestože asteroid pro život na Zemi naštěstí nepředstavuje žádné nebezpečí, NASA jej označila jako potenciálně nebezpečný, protože splňuje určitá kritéria v klasifikačním schématu agentury.

Planetární obrana

NASA a další agentury sledují tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.

Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos na podzim stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti speciální modul. Vědci doufají, že úspěšně ovlivní trajektorii planetky a vychýlí ji ze současného kurzu.

Zdroj náhledové fotografie: Asteroid / Pixabay, zdroj: The Sun, NASA

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. cit.: ” Během dnešního proletí kolem naší planety ….”, CO, KDO, KDY A JAK ??? už vynechání slova v uvodu článku svědčí o erudici autora !!! Před 60ti lety nás ve škole učili, abychom si text vždy po sobě přečetli ….

  2. pane redaktor vy jste ale hlava
    “Během dnešního proletí kolem naší planety obří asteroid. ” že by ta věta byla komplet se mi nezdá 🙂 Dnešního čeho, století?
    🙂
    k ty planetce – doufám že ji nevychýlí k nám:)

Comments are closed.