Google, Dart

NASA vám zanechala na vyhledávači Google tajný vzkaz, který můžete odemknout zadáním speciální fráze

  • Nový easter egg od Googlu ukazuje náraz sondy DART do asteroidu
  • Stačí do vyhledávání zadat speciální frázi a začnou se dít věci

Zaměstnanci Googlu, nejpoužívanějšího internetového vyhledávače na celém světě, mají velký smysl pro humor, což obvykle dokazují u příležitosti nějaké významné události. I tento týden si pro nás připravili jednu moc zajímavou legrácku, která vážně stojí za to!


Nepřehlédněte: Cítím se nevinen, řekl u soudu 17letý hacker, který zveřejnil informace o GTA 6 a vydíral Uber


Google děkuje NASA a misi DART

Uživatelé vyhledávače Google narazili v uplynulých dnech na jeden z nejzajímavějších easter eggů, které si pro nás americký internetový gigant kdy připravil. Jedná se o vtípek s tématikou Národního úřadu pro letectví a kosmonautiky (NASA).

Inkriminovaný easter egg se objeví ve chvíli, kdy si na Googlu necháte vyhledat hlášku „NASA DART“. Vyhledávač vám daný výraz najde s relevantními odkazy, ovšem přes stránku zničehonic přelétne sonda DART a narazí do měsíčku Dimorphos s takovou razancí, až se celá webová stránka pootočí doprava.

Podle nás se jedná o pěkné a zároveň decentní poděkování vědcům a připomínku historické události, ke které došlo 11 milionů kilometrů od Země.

Trénink na Armagedon vyšel na jedničku

V noci na úterý do malého měsíce Dimorphos narazila sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) americké vesmírné agentury. Vrazila do něj s cílem vychýlit dráhu tělesa a ověřit tím kapacity lidstva pro případ, kdy by byla nutná obrana planety před nebezpečným asteroidem.

Vědci doufají, že nárazem zatlačí Dimorphos na menší oběžnou dráhu a zkrátí tak o 10 minut dobu potřebnou k obletění Didymosu, která v současnosti činí 11 hodin a 55 minut.

Po videu, které ukazuje záběry z kamery samotné sondy DART i bezprostřední reakce týmu odborníků v řídicím středisku, NASA zveřejnila fotografie ze satelitu Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIAcube). Na snímcích je velkým jasným objektem asteroid Didymos, zatímco jemné pavoučí čáry jsou oblaky prachu vycházející z Dimorphosu v důsledku nárazu.

Fotografie snad pomohou vědcům pochopit, jak velká část měsíčku byla nárazem zničena a jestli se povedlo Dimorphos zatlačit na menší oběžnou dráhu. O samotném nárazu nelze pochybovat, úspěch mise ale závisí hlavně na tom, jak se v následujících týdnech a měsících trajektorie dvouplanetky změní.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares