Vrtulník Ingenuity

NASA spadl kámen ze srdce: E.T. po dvou měsících znovu zavolal domů. Komunikaci na Marsu bránil kopec

  • V NASA bouchají šampaňské
  • Ingenuity je stále ve skvělé formě

Po 63 dnech naprostého mlčení se malý vrtulníček Ingenuity – vůbec první stroj schopný řízeného letu na jiné planetě – konečně ozval řídícímu středisku, hlásí šťastní inženýři NASA.


Nepřehlédněte: Naléhavé varování: Mnozí Češi přijdou po prázdninách o přístup k aplikaci WhatsApp


Ingenuity létá na Marsu

Helikoptéra o velikosti malého dronu s hmotností kolem čtyř kilogramů přistála na Marsu společně s roverem Perseverance 18. února 2021, má ale samostatný program. Původně měl stroj za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném marťanském prostředí.

Protože však předčil očekávání vědců NASA, jeho mise byla rozšířena a dnes Ingenuity slouží jako neocenitelný pomocník roveru Perseverance, který na Marsu pátrá po stopách dávného mikrobiologického života.

Poslední let Ingenuity – dlouhý něco málo přes dvě minuty – měl za úkol změnit trasu vrtulníčku, aby mohl pořídit nové snímky povrchu Marsu pro vědce na Zemi. NASA uvedla, že signál Ingenuity se přerušil 26. dubna díky vysokému kopci, který bránil spojení Ingenuity s roverem Perseverance. Dne 28. června se rover konečně dostal přes kopec a poskytl vrtulníčku potřebný signál, který byl zapotřebí ke spojení s řízením mise NASA.

„Část kráteru Jezero, kterou rover a Ingenuity v současné době zkoumají, má hodně členitý terén, což zvyšuje pravděpodobnost výpadků komunikace,“ uvedl v prohlášení vedoucí týmu Ingenuity Josh Anderson z Laboratoře proudového pohonu NASA (JPLA) v jižní Kalifornii. „Cílem týmu je udržet Ingenuity před Perseverance, což občas zahrnuje dočasné překročení komunikačních limitů,“ dodal.

NASA, Caltech
Zdroj: NASA, Caltech

Vrtulníček znovu brzy vzlétne

Ingenuity při svém posledním letu urazil 363 metrů během 139 sekund, uvádí NASA. Nově získaná data o letu naznačují, že Ingenuity zůstává v dobrém stavu. Pokud to potvrdí další kontroly, mohl by vrtulníček během několika příštích týdnů znovu vzlétnout, uvedli členové týmu.

Připomeňme, že během jednoho z předchozích letů pořídil vrtulníček Ingenuity snímek svého doprovodného robota z výšky dvanácti metrů nad povrchem Marsu. Na fotografii je vidět, jak Perseverance v levém horním rohu nehybně odpočívá a je téměř k nerozeznání od velkých kamenů rozesetých po povrchu rudé planety. Psali jsme o tom zde.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: The News, Insider

Total
0
Shares