Asteroid, psyche 16

NASA se vydá k asteroidu, který má větší hodnotu než všechno na Zemi dohromady

  • NASA se vydá zkoumat asteroid plný zlata
  • Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku

Začíná odpočítávání startu kosmické sondy Psyche agentury NASA, která se vydá na dlouhou cestu k asteroidu, jehož hodnotu si nedokážete představit. Nebo možná dokážete, pokud víte, co by se dalo koupit za deset tisíc biliard dolarů. Ale vzhledem k tomu, že je to o dost víc než celá světová ekonomika, může to být problém. Kombinovaný HDP je v současné době poměrně mizerných 105 bilionů dolarů. Asteroid, který, jak vědci doufají, má jádro ze železa, niklu a zlata, tak představuje doslova létající zlatý důl.


Nepřehlédněte: Nové barvy mohou výrazně snížit účty za elektřinu. Stačí natřít a vymalovat


Asteroid nedozírné hodnoty

16 Psyche objevil v roce 1852 italský astronom Annibale de Gasparis, kdy se stal teprve šestnáctým známým asteroidem ve sluneční soustavě. Nyní, zhruba o 170 let později, NASA k planetce, která obíhá kolem Slunce v pásu asteroidů – hvězdné dálnici mezi Marsem a Jupiterem – vysílá sondu.

Z každého obyvatele Země udělal miliardáře

Meziplanetární sondu Psyche má 12. října z kosmodromu na floridském mysu Canaveral vyslat do vesmíru nosná raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska.

Raketa zatím odstartovala celkem sedmkrát, naposledy 26. července letošního roku. Ačkoli zatím nenesla náklad NASA, má za sebou několik úspěšných misí v oblasti národní bezpečnosti USA. Start Falcon Heavy bude Národní úřad pro letectví a vesmír vysílat živě prostřednictvím streamu na YouTube.

Potrvá dlouhých šest let, než družice dosáhne svého cíle. Z oběžné dráhy asteroidu bude měřit jeho magnetické pole, pořizovat snímky a analyzovat neutrony a gama paprsky.

Podle slov NASA má 16 Psyche „nepravidelný tvar podobný bramboře“ a měří 278 × 231 kilometrů. Je tak velký, že je technicky klasifikován jako jedna z menších planet sluneční soustavy. Vědci předpokládají, že obsahuje asi 1 % hmotnosti celého pásu asteroidů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: LiveScience, The Space ,Metro

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Začít těžit toto bohatství by sice pomohlo průmyslu, ale totálně by zničilo světovou ekonomiku. Hodnota peněz by klesla k nule.

    1. To nejspíš ne, světové měny již nejsou vázány na zlatý standard.

  2. ale houby miliardare.
    kdyby se ten asteroid najakym zazrakem podarilo levne dostat na Zem, tak by se cena zeleza, niklu a zlata propadla k nule, takze by to svetovou ekonomiku nakoplo a nejspis by jsme okapy meli ze zlata misto z medi

  3. Karel: nesmysl, spadla by jen cena zlata stalo by se prostě levným průmyslovým kovem jako třeba hliník, s ekonomikou ani hodnotou peněz by to neudělalo dohromady nic. Ale celé je to samozřejmě ekonomický nesmysl, tahat zlato někde z vesmíru je technicky neproveditelné a nerentabilní, pro takové množství zlata nemáme ani využití (odhaduje se že celkové množství dosud vytěženého zlata na Zemi je cca 200tis. tun neboli krychle asi 20×20 metrů, co bysme dělali s nějakými biliardami)

  4. Když budou všichni miliardáři, tak už nikdo nebude pracovat – a co budeme jíst? Kdo bude stavět, budovat???

Comments are closed.