Rodinný dům

Nové barvy mohou výrazně snížit účty za elektřinu. Stačí natřít a vymalovat

  • Bič na drahé energie v Česku i ve světě?
  • Vědci vyrobili nové revoluční barevné nátěry

Vymalování domácnosti je jednou z věcí, jak si udělat radost a zpříjemnit si bydlení. Barvy však mohou sloužit i k jiným účelům. Podle vědců ze Stanfordovy univerzity může nová řada barevných nátěrů snížit spotřebu energie v domácnostech a ušetřit tak lidem každý měsíc peníze.


Nepřehlédněte: Zásadní průlom? Levná přísada promění betonové desky ve výkonné úložiště energie


Nové barvy ušetří peníze za vytápění

Nové vícebarevné reflexní barvy mají za cíl udržet budovy v létě chladné a v zimě teplé, vyhřáté. Laboratorní pokusy ukázaly, že mohou snížit spotřebu energie na vytápění o 36 % a spotřebu energie vynaložené na chlazení až o 21 %.

Praxe však bude o něco jiná. Počítačový model spočítal, že pokud se barva použije na střechu a stěny typického středně velkého rodinného domu, může snížit celkovou spotřebu energie potřebnou na vytápění a klimatizaci až o 7,4 % ročně.

Speciální nátěr využívá technologii, která odráží světlo zpět do atmosféry: Spodní vrstva z hliníkových vloček odvádí pryč tepelné záření, zatímco horní vrstva, která obsahuje drobné barevné částice, které nátěru dodávají barvu, propouští infračervené záření.

Nátěr lze použít na fasádách, kde bude odrážet tepelnou energii v teplejších měsících, i v interiéru, aby zde zachycoval naakumulovanou tepelnou energii v obytných místnostech během chladných měsíců. Výzkumníci zatím testovali bílé, modré, červené, žluté, zelené, oranžové, fialové a tmavě šedé odstíny a zjistili, že jsou „desetkrát účinnější při odrážení infračerveného světla než běžné barvy“.

Stačí vymalovat a natřít

Celosvětově se vytápění a chlazení podílí na spotřebě energie třinácti procenty. Vědci přitom očekávají, že s rostoucími globálními teplotami se toto číslo bude dále zvyšovat.

Pasivní technologie, jako je například používání reflexních nátěrů, mohou lidem pomoci snížit náklady na vytápění a klimatizaci a snížit výdaje.

Kromě domů lze nové barvy použít také na vozidlech nebo vlacích, kde mohou odrážet infračervené světlo a interiér v letních měsících udržovat v příjemných teplotách.

Zdroj náhledové fotografie: SeaReeds / Pixabay, zdroj: TheCoolDown

Total
0
Shares