Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

NASA se dme pýchou: Vědci možná právě rozluštili největší záhadu Slunce

  • Družice Solar Orbiter se znovu přiblížila ke Slunci
  • Její aparáty zkoumaly magnetické vlny a zjistily něco neuvěřitelného

Vědci se již desítky let snaží přijít na to, proč teploty ve vnější sluneční atmosféře – takzvané koróně – dosahují více než milion stupňů Celsia. Povrch Slunce má jen asi 6 000 stupňů Celsia a vzhledem k tomu, že koróna je dále od zdroje tepla uvnitř hvězdy, měla by být vnější atmosféra ve skutečnosti chladnější, ale není.


Nepřehlédněte: Vědce polil studený pot. Blazar v hlubokém vesmíru odpálil k Zemi výjimečný výtrysk gama záření


Družice Solar Orbiter

Nová pozorování provedená sondou Solar Orbiter napověděla, co je možná příčinou tohoto jevu. Na základě snímků pořízených kamerou EUI (Extreme Ultraviolet Imager), která detekuje vysokoenergetické extrémní ultrafialové světlo vyzařované Sluncem, vědci objevili malé a rychle se pohybující magnetické vlny, které víří na povrchu hvězdy. Tyto rychle kmitající vlny produkují podle nejnovějších výpočtů tolik energie, že by mohly vysvětlit koronální ohřev.

„Během posledních 80 let se astrofyzici snažili tento jev vyřešit a nyní se objevuje stále více důkazů, že koróna může být skutečně ohřívána magnetickými vlnami,“ uvedl profesor fyziky plazmatu na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii Tom Van Doorsselaere.

„Nově objevené struktury jsou vidět na snímcích pořízených aparátem EUI. Každá z magnetických oscilací, zvýrazněných modrým, zeleným a červeným obdélníkem, je široká méně než 10 000 kilometrů. Pro představu, sluneční disk má průměr 1 392 000 kilometrů.

David Berghmans, fyzik z belgické Královské observatoře, říká, že tým nyní bude věnovat více času studiu nově objevených magnetických vln na povrchu Slunce. Využít chce opět sondu Solar Orbiter a její aparát EUI.

NASA zkoumá Slunce

Slunce je hvězda značných extrémů. Koule plná žhavého magmatu fascinuje lidstvo od nepaměti. Lépe jí porozumět má pomoci sonda Solar Orbiter, společná mise Evropské kosmické agentury (ESA), která ji vede, a amerického úřadu NASA.

Cílem 1 800 kilogramů vážícího zařízení s možným rozpětím solárních panelů až osmnáct metrů je komplexní studium Slunce. Sonda sbírá data, která mají podrobněji osvětlit některé dosud málo poznané stránky sluneční aktivity. Jedním z cílů mise je třeba objasnit, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.