Černá díra

Vědce polil studený pot. Blazar v hlubokém vesmíru odpálil k Zemi výjimečný výtrysk gama záření

  • Vědci pozorovali blazar Markarian 421
  • Zachytili velmi výjimečný výtrysk gama záření

NASA pozorovala supermasivní černou díru, která se nečekaně natočila přímo k Zemi a vystřelila k ní proud energetických částic. Zatím ale nepanikařte. Jakkoli je tato kosmická událost děsivá, došlo k ní v bezpečné vzdálenosti asi 400 milionů světelných let od naší domoviny.


Nepřehlédněte: NASA bouchá šampaňské! Neuvěřitelný objev pomohl odhalit velkou záhadu vesmíru


Blazar Markarian 421

Aktivně se živící supermasivní černé díry jsou obklopeny akrečními disky, které je v průběhu času postupně vyživují. Materiál, který nespolknou, pak směřuje k jejich pólům, odkud je následně násilně vyvržen do vesmíru rychlostí světla neboli relativistickou rychlostí. Vzniká tím vysoce energetické a extrémně jasné gama záření. V některých případech je tento proud namířen přímo k Zemi. Takové objekty jsou ve vědeckých kruzích známy jako blazary.

Blazary jsou aktivní galaktická jádra, tedy supermasivní černé díry v centrech galaxií, jejichž „motor“ jede na plný plyn. Z těchto černoděrových motorů tryská velmi intenzivní záření, které v případě blazarů míří přímo k Zemi.

Tento blazar s označením Markarian 421, který se nachází v souhvězdí Velké medvědice, byl pozorován pomocí sondy IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer). IXPE pozoruje vlastnost magnetických polí zvanou polarizace, která označuje orientaci polí. Polarizace jetu (výtrysku) vyvrženého Markarianem 421 ukázala, že v části, kde dochází k urychlování částic, se nachází také magnetické pole se šroubovicovou strukturou.

Kvasar, černá díra
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Výzkum bude pokračovat

„Markarian 421 je pro astronomy starým známým,“ uvedla v prohlášení astrofyzička Italské kosmické agentury Laura Di Gesu. „Věděli jsme, že tento blazar bude pro IXPE hodnotným cílem, ale pozorování předčila naše největší očekávání a demonstrovala, že rentgenová polarimetrie zvyšuje naše schopnosti zkoumat složitou geometrii magnetického pole a urychlování částic v různých oblastech relativistických jetů.“

Výtrysky, které produkují blazary, se mohou táhnout vesmírem miliony světelných let, ale mechanismy, které je spouštějí, zatím nejsou detailně popsány. Nová pozorování jetu z blazaru Markarian 421 však mohou vnést do celé věci více světla.

Dřívější modely naznačovaly, že jety jsou doprovázeny šroubovitými magnetickými poli, jenže spíše jednořetězcovými než dvouřetězcovými. Také se nepředpokládalo, že magnetická šroubovice bude hostit oblasti, kde jsou gama částice urychlovány.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares