Titan, NASA

NASA objevila toulavé planety, které vytváří miniaturní sluneční soustavu. Netuší, jak přesně vznikly

  • Vesmír je plný záhad a tajemství.
  • A nyní se to znovu potvrdilo.

Toulavé planety jsou tělesa s planetární hmotností, která nejsou gravitačně vázána na žádnou „mateřskou“ hvězdu nebo hvězdě podobný objekt. Podle vědců pravděpodobně vznikají zhroucením oblaků prachu a plynu, tedy stejným způsobem, jakým se rodí hvězdy, jako je naše Slunce. NASA odhaduje, že jen v jediné galaxii se mohou nacházet biliony toulavých planet.


Nepřehlédněte: Číňané testují rychlé hypersonické letadlo. Na druhý konec světa se dostane za 2 hodiny


Planety se vymykají všemu, co jsme dosud viděli

Tým vědců z Univerzity Johnse Hopkinse nedávno objevil šest nových toulavých světů, když zaměřil výkonné přístroje teleskopu Jamese Webba na mladou mlhovinu vzdálenou tisíc světelných let od Země, známou jako NGC 1333.

Blízká mlhovina se nachází v souhvězdí Persea a je aktivní hvězdokupou, kde vznikají nové hvězdy. Objekty, které vědci spatřili, však nejsou hvězdy, i když pravděpodobně vznikly stejným způsobem. Výzkumníci vysvětlují, že těchto šest toulavých planet je „o něco“ větších než Jupiter. Domnívají se, že poskytují důkaz, že stejný proces, při kterém se rodí hvězdy, může vytvářet planety.

„Zkoumáme samotné hranice procesu vzniku hvězd,“ říká astrofyzik Adam Langeveld, který se na studii přímo podílel. „Pokud máme objekt, který vypadá jako mladý Jupiter, je možné, že by se za správných podmínek mohl nakonec stát hvězdou? To je důležitý kontext pro pochopení vzniku hvězd i planet.“

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Tak málo toho o vesmíru víme…

Hvězdy vznikají, když se oblak plynu a prachu zhroutí do společného těžiště, což je proces, který nakonec zažehne jadernou fúzi a umožní hvězdě hořet potenciálně miliardy let. Pokud původní mrak není dostatečně velký, může se výsledný objekt stát „neúspěšnou“ hvězdou, známou jako hnědý trpaslík. Neúspěšná hvězda je příliš horká na to, aby byla považována za planetu, ale není dostatečně hmotná na to, aby zažehla jadernou fúzi. 

Planety obvykle vznikají z prachového disku obklopujícího hostitelskou hvězdu. Pozorování provedená pomocí Webbova teleskopu však odhalila, že objekty s planetární hmotností mohou vznikat stejným způsobem jako hvězdy.

Nejzáhadnější z šesti nově objevených mimozemských světů je objekt, jehož hmotnost odpovídá zhruba 1 600 Zemím a je obklopen diskem prachu. Prachový disk, známý také jako cirkumstelární disk, je kruhový oblak plynu a prachu, který obvykle rotuje kolem rodících se hvězd.

Jeho přítomnost naznačuje, že se tato planeta zrodila stejně jako hvězda. Langeveld připouští, že by se v disku tohoto neznámého světa mohly dále formovat „mini“ planety a planetární systémy, protože je známo, že planety se formují právě uvnitř cirkumstelárních disků.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: techSpot

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..