NASA

Číňané testují rychlé hypersonické letadlo. Na druhý konec světa se dostane za 2 hodiny

  • Čína pracuje na letounu Nanqiang No 1.
  • Má být neuvěřitelně rychlý a tichý zároveň.

Z Číny na druhý konec světa to má zvládnout za pár hodin. Řeč je o čínském hypersonickém letounu Nanqiang No 1 až pro 80 pasažérů, který slibuje zkrátit čas na cestách na nezbytné minimum.


Nepřehlédněte: Japonci odemykají neomezený zdroj energie. Z 1 gramu paliva jí vyrobí tolik, co 8 tun ropy


Superrychlé letadlo

Letadlo je prozatím ve fázi prototypu, ale nedávno úspěšně absolvovalo laboratorní testy. Pokud vše půjde podle plánu, k obloze se vznese již příští rok, přičemž sériově se začne vyrábět v roce 2035. Podle čínských médií bude schopno létat rychlostí až Mach 6.

Pro upřesnění, Mach 1 je rychlost zvuku, což při teplotě 0 stupňů Celsia a na úrovni moře odpovídá přibližně 1 193 kilometrům za hodinu. Hypersonickým se obecně rozumí let, který dosahuje rychlosti Mach 5 a vyšší.

Vědec Yin Zeyong označil letoun Nanqiang No 1 za „průlom“ v letecké dopravě. „Může změnit lidskou civilizaci.“ Podle expertů by stroj, jako Nanqiang No 1, mohl doletět kamkoli na světě za pouhé dvě hodiny.

NASA X-59
Zdroj: NASA

NASA X-59? Prý ho vůbec neuslyšíme

Nanqiang No 1 je jedním z mnoha letounů, které mají konkurovat legendárnímu Concordu, který byl představen před 51 lety a vyřazen z provozu v roce 2003. Připomeňme, že jeho maximální cestovní rychlost byla 2 179 kilometrů za hodinu.

V současné době dosahují takových rychlostí jen malá experimentální letadla, přičemž velkým problémem je, že při takových rychlostech vzniká rušivý sonický třesk. Americká NASA proto pracuje na letounu X-59 QueSST (Quiet Supersonic Technology).

Ten je navržen je tak, aby překonal zvukovou bariéru, aniž by produkoval rušivý sonický třesk tradičně spojovaný s nadzvukovými rychlostmi. Má proto dlouhý a tenký trup a špičatý „nos“. Konstruktéři ho s nadsázkou přirovnávají k papírovým letadélkům, jaká si skládají děti.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: NextBigFuture

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..