Asteroid

NASA objevila tajemný asteroid, který je velký jako mrakodrap. Monstrum se skrývá v záři Slunce

  • Vědci našli obří asteroid
  • Téměř do poslední chvíle se skrýval

Poblíž Země se pohybuje asteroid, který je velký jako pyramidy v Gíze. Kosmický balvan je nově objevený, astronomové si ho poprvé všimli teprve před několika dny.


Nepřehlédněte: Apple přesouvá část výroby iPhonu 15 do Indie. Nechce se spoléhat na Čínu


NASA varuje před asteroidem

Vědci objevili asteroid o velikosti mrakodrapu, který se skrývá v blízkosti Země. Pomohl jim nový počítačový algoritmus.

Asteroid o šířce 180 metrů, oficiálně pojmenovaný 2022 SF289, je dostatečně velký a obíhá dostatečně blízko Země, aby byl považován za potenciálně nebezpečný (PHA). Jedná se o jeden ze zhruba 2 300 objektů podobné třídy, které by v případě přímé srážky mohly na Zemi způsobit rozsáhlou katastrofu, píše server Live Science.

Podle NASA se asteroid přiblížil k Zemi nejblíže v září loňského roku, kdy kolem naší planety proletěl ve vzdálenosti 7,2 milionu kilometrů. Přesto se astronomům z celého světa nepodařilo v žádném okamžiku před, během a ani po přiblížení asteroid v datech z teleskopů detekovat, protože se skrýval v záři Slunce.

Vědci gigantický balvan objevili během testování nového počítačového programu, který je šitý na míru detekci planetek z malých fragmentů dat a využije ho chilská observatoř Vera C. Rubin.

Asteroid
Zdroj: urikyo33 / Pixabay

Schovával se v záři Slunce

„Toto je jen malá ochutnávka toho, co můžeme očekávat od Rubinovy observatoře za necelé dva roky, kdy algoritmus HelioLinc3D bude každou noc objevovat podobné objekty,“ uvedl ve svém prohlášení Mario Jurić, ředitel Ústavu pro intenzivní výzkum dat v astrofyzice a kosmologii na Washingtonské univerzitě a vedoucí týmu, který nový software vyvinul.

Algoritmus HelioLinc3D je navržen tak, aby dokázal poskládat detekci asteroidů z mnohem menšího množství dat. Rubinova observatoř, pro kterou byl algoritmus speciálně navržen, bude podle vědců skenovat oblohu pouze dvakrát za noc, i když s mnohem vyšší mírou detailů než většina dnešních moderních observatoří.

Vědci jsou přesvědčeni, že detekce 2022 SF289 je jen špičkou ledovce. Kolem naší planety podle nich mohou kroužit tisíce skrytých PHA, které čekají na objevení.

Lidstvo vyzkoušelo planetární obranu

Jak už jsme uvedli, potenciálně nebezpečných asteroidů je více než 2 300. Ale pokud o nich víme, mohou vědci modelovat jejich dráhy a vypočítat, zda a kdy se pravděpodobně přiblíží do nebezpečné vzdálenosti od Země.

Kdyby se asteroid zabiják skutečně blížil k naší planetě, s dostatečným předstihem bychom s tím mohli něco udělat. Lidstvo nedávno úspěšně otestovalo kosmickou sondu DART, která narazila do planetky Dimorphos a vychýlila ji z původní dráhy.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Live Science

Total
0
Shares