iPhone 14 Pro

Apple přesouvá část výroby iPhonu 15 do Indie. Nechce se spoléhat na Čínu

  • Apple se nechce spoléhat na Čínu
  • iPhone 15 se bude vyrábět i v Indii

Po katastrofálním počátečním prodeji iPhonu 14 v důsledku epidemie a následných nepokojích v největší továrně Applu v Číně se cupertinská firma rozhodla, že se už nikdy nenechá nachytat na holičkách. O pokusech společnosti diverzifikovat výrobu mimo asijskou zemi jsme informovali už dříve a nyní server Nikkei Asia prozradil, že Apple chce do konce letošního toku vyrobit 15 milionů kusů nového iPhonu 15 v Indii.


Nepřehlédněte: iPhone 15 dostane nový hlavní fotoaparát s hybridním objektivem, tvrdí informátor


iPhone 15 změní porodnici

Indie, která je druhým největším světovým trhem s chytrými telefony, stoupá spolu se zeměmi jako Mexiko a Vietnam na významu v očích smluvních výrobců dodávajících americkým firmám. Tyto firmy chtějí svou výrobu diverzifikovat a v Číně vyrábět méně.

Od uvedení původního modelu v roce 2007 se Čína podílí na celosvětové výrobě iPhonů 95 %, což se Applu nelíbí, proto letos plánuje v Indii vyrábět alespoň 20 procent nových iPhonů 15, píše server Nikkei Asia s tím, že v zemi chce Apple vyrábět i více dílů, jako např. kovová šasi, a postavit výzkumné centrum, kde zaměstná tisíce indických inženýrů.

Důvodů, proč se Apple rozhodl vsadit na Indii, je několik. Za prvé, Bidenova administrativa buduje partnerství s Indií, zatímco vztahy mezi USA a Čínou se stále nezlepšily, což by mohlo být pro Apple z dlouhodobého hlediska problém. Analýzy navíc očekávají, že Indie bude mít do roku 2026 miliardu uživatelů chytrých telefonů.

„K atraktivitě Indie patří její obrovský trh, levná pracovní síla a vládní pobídky,“ uvedl Prachir Singh, analytik společnosti Counterpoint.

Apple iPhone
Zdroj: Apple

Patnáctky dorazí s novým nabíjecím konektorem

V posledních měsících se množí spekulace o tom, že nové iPhony 15 přijdou letos s USB-C konektorem. Apple se tak snaží vyhovět nařízení EU, podle kterého od roku 2024 musí všechny nové smartphony využívat výhradně toto rozhraní.

Zdroj náhledové fotografie: Thai Nguyen / Unsplash, zdroj: Asia Nikkei

Total
0
Shares