Galaxie Cartwheel

NASA objevila největší galaxii ve známém vesmíru. Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru

  • Vědci objevili nenasytného bumbrlíčka
  • Vymyká se všemu, co jsme zatím ve vesmíru spatřili

Astronomové objevili dosud největší galaxii, která se táhne 5 megaparseků, tedy asi 16,3 milionu světelných let, do vesmíru. Alcyoneus svou velikostí fascinuje – je stokrát větší než Mléčná dráha, která se rozpíná na „pouhých“ osmadvaceti tisících parsecích.


Nepřehlédněte: Ukradli vám Netflix? Takhle zjistíte, jestli se někdo zdarma nedívá za vaše peníze


Alcyoneus je mimo tabulky

Název obří rádiové galaxie, o které mnozí hovoří jako o největší známé struktuře galaktického původu, pochází z řecké mytologie. Alcyoneus je jedním z obrů, kteří bojují s olympskými bohy. Často je považován za Herkulova protivníka.

Dosud bylo objeveno asi tisíc rádiových galaxií, z nichž však pouze deset přesahuje velikost 10 milionů světelných let. Největší z nich je J1420-0545 s předpokládanou vlastní délkou přibližně 16 milionů světelných let. Alcyoneus z nich je suverénně největší.

Doktorand Leidenské univerzity Martijn Oei uvádí: „Pozoruhodné na této galaxii je to, že je vlastně tak nevýrazná ve všech aspektech, které jsme doposud zkoumali. Její výtrysky jsou větší než všechny, které známe, ale zatím nevíme proč!“ Galaxie byla podle něj objevena šťastnou náhodou, když vědci pomocí sítě nízkofrekvenčních radioteleskopů LOFAR (Low-Frequency Array) rozmístěných po celé Evropě zkoumali vesmír.

Alcyoneus
Rádiová galaxie Alcyoneus, zdroj: NASA

Co je rádiová galaxie?

Rádiová galaxie je galaktická struktura tvořená hostitelskou galaxií se supermasivní černou dírou a astrofyzikálními výtrysky ionizovaného plynu nebo plazmatu, které jsou vyfukovány z centrální oblasti – neboli aktivními galaktickými jádry (AGN) – při pádu materiálu do černé díry.

Jak je materiál přiváděn do černé díry z okolního akrečního disku, část z něj uniká a sklouzává z vnitřní oblasti k pólům, odkud je vystřelován do vesmíru jako proud plazmatu rychlostí blízké rychlosti světla. Jak výtrysky putují, rozšiřují se a získávají podobu laloku.

To je poměrně běžné a děje se to v mnoha galaxiích, včetně naší Mléčné dráhy. Méně jasné je, jak mohou tyto výrony dorůstat do tak obrovských rozměrů. Když dosáhnou velikosti megaparseků, nazývají se obří rádiové galaxie, protože interagují s mezigalaktickým prostředím, které obklopuje galaxie, a urychlují elektrony, čímž vytvářejí rádiové záření.

Vědci z NASA hledají odpovědi

NASA doufá, že Alcyoneus jednou lidstvu odhalí nové informace o složité struktuře vesmíru, známé také jako kosmická síť, která pravděpodobně spojuje všechny galaxie. Tato složitá síť se skládá z vláken seskupených galaxií, které jsou od sebe odděleny obřími dutinami.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Newsweek, The Space

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. A TEĎ si to vy vědci převeďte do srozumitelné, lidské řeči… kdyby jste tak, raději, jak pátráte po smyslu vesmíru, hledali a pátrali po myšlenkových procesech… Jednou si možná uvědomíte, že se vlastně neustále koukáte do neznámá vlastních mozků, ale řešíte úplně něco jiného, než to, co je přirozené a nepochopené

    1. Lidé jako Vy s hospodským viděním světa dáváte světu tolik moudrosti! Škoda jen, že Vás minula základní otázka lidské rasy, která je jeho motorem – PROČ!!!

  2. Kur.va kluci, co článek tak to jeden dva roky starý. Už mě to fakt nebaví

  3. Ny čočku teleskopu dopadl kousek chemtralis (myč oken se nedostavil do práce) a hvězdáři si myslí, že něco objevili …

Comments are closed.