FRB, signál

NASA obdržela laserem zakódovanou zprávu ze vzdálenosti 16 milionů kilometrů od Země

  • Průlom v laserové komunikaci, hlásí NASA
  • Psyche poslala zprávu ze 16 milionů kilometrů  

Speciální aparát na palubě sondy Psyche úspěšně odeslal laserem zprávu na Zemi. Jde o průlom, který by mohl změnit způsob komunikace kosmických lodí, říkají vědci.


Nepřehlédněte: Google možná smaže i váš účet: Velká čistka na Gmailu začne již v prosinci


NASA hlásí zásadní průlom

V dosud nejnáročnější demonstraci tohoto typu komunikace vyslal aparát DSOC (Deep Space Optical Communications) laserem v infračerveném spektru zakódovaná testovací data ze své pozice ve vesmíru do Palomarské observatoře Caltechu v Kalifornii, píše server IFLScience.

DSOC je součást sondy Psyche letící k asteroidu 16 Psyche, který – jak se vědci domnívají – obsahuje nerostné suroviny v ceně ekonomiky světa. Podle Laboratoře tryskového pohonu (JPL) došlo k historickému okamžiku 14. listopadu, kdy se laserový vysílač DSOC zaměřil na vzestupný maják v zařízení Table Mountain Facility poblíž Wrightwoodu v Kalifornii. Tento „naváděcí“ paprsek poté pomohl systému DSOC k přesměrování laserového vysílání na Haleův teleskop umístěný v observatoři na Stolové hoře.

„Jde o jeden z mnoha důležitých milníků, které umetají cestu ke komunikaci schopné posílat snímky ve vysokém rozlišení a streamované video na podporu dalšího velkého skoku v historii lidstva: vyslání lidí na Mars,“ uvedla v prohlášení ředitelka oddělení technologických demonstrací v ústředí NASA Trudy Kortesová.

Optická komunikace se k posílání zpráv z oběžné dráhy Země používala již dříve, ale tentokrát jde o trochu něco jiného. Laserová komunikace může přenášet obrovské množství dat nebývalou rychlostí tím, že do oscilací těchto světelných vln zabalí data a zakóduje optický signál, který může zprávy přenášet k přijímači prostřednictvím infračervených (pro člověka neviditelných) paprsků.

DSOC (Deep Space Optical Communications)
Zdroj: NASA

Komunikace na vzdálenost 16 milionů kilometrů

NASA obvykle používá ke komunikaci s misemi na vzdálenost větší než Měsíc rádiové vlny. Obě technologie využívají k přenosu dat elektromagnetické vlny, ale výhodou laserových paprsků spočívá v tom, že do mnohem těsnějších vln lze vměstnat mnohem více dat.

Podle NASA tu hovoříme o přenosové rychlosti až 100krát vyšší než poskytují současné špičkové rádiové komunikační systémy. To umožní budoucím misím nést vědecké přístroje s mnohem vyšším rozlišením i rychlejší komunikaci během misí do hlubokého vesmíru – například přímé videopřenosy z povrchu Marsu.

„Více dat znamená více objevů,“ říká Jason Mitchell z NASA. Nejprve je však třeba překonat některé problémy. Čím větší vzdálenost musí optická komunikace urazit, tím je obtížnější, protože je třeba přesného zaměření laserového paprsku. Signál fotonů bude také slábnout a bude trvat déle, než dosáhne svého cíle, což nakonec způsobí zpoždění v komunikaci.

Během testu 14. listopadu trvalo fotonům přibližně 50 sekund, než se dostaly z Psyche na Zemi. V době, kdy sonda dosáhne své cílové destinace, tedy asteroidu 16 Psyche, data k vědcům poputují přibližně 20 minut.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.