Galaxie Cartwheel

NASA našla největší galaxii ve vesmíru. Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru

  • Galaxie Alcyoneus se vymyká všemu, co zatím známe
  • Pozornost vědců přitahuje hned z několika důvodů

Výzkumníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír hlásí zásadní objev – v hlubokém kosmu našli obří rádiovou galaxii dosahující 5 megaparseků. Z dosavadních měření vyplývá, že je od Země vzdálená asi tři miliardy světelných let a 160krát větší než Mléčná dráha.


Nepřehlédněte: Ve vesmíru dochází k podivným explozím. Na místech, kde nemají co dělat, říkají vědci


Alcyoneus je mimo tabulky

Astronomové našli největší galaxii ve vesmíru. Alcyoneus se skrývá asi 3 miliardy světelných let daleko. Je tak obrovská, že se vymyká naší představivosti. Dlouhá je nejméně 5 megaparseků, což odpovídá 16,3 milionu světelných let, píší vědci. Pro srovnání, naše Mléčná dráha má maximální délku 0,061 megaparseku, tedy pouhých 200 000 světelných let a ve srovnání s Alcyoneem jde jen o malou skvrnku ve vesmíru.

Obří rádiové galaxie jsou další záhadou ve vesmíru plném záhad. Skládají se z hostitelské galaxie – to je shluk hvězd obíhajících kolem galaktického jádra obsahujícího supermasivní černou díru, která nasává hmotu a světlo a v tomto energeticky nabitém procesu je také odhazuje do nekonečného prostoru.

„Objevili jsme v projekci největší známou strukturu tvořenou jedinou galaxií – obří rádiovou galaxii s předpokládanou vlastní délkou 16,3 milionu světelných let,“ konstatoval tým astronoma z observatoře v nizozemském Leidenu Martijna Oeie pro časopis Astronomy & Astrophysics. „Spatřili jsme ji poté, co jsme prošli data shromážděná nízkofrekvenční soustavou LOFAR, což je síť vytvořená propojením zhruba 20 000 teleskopů rozmístěných na 52 místech v Evropě,“ dodal.

Alcyoneus
Rádiová galaxie Alcyoneus, zdroj: NASA

Vědci hledají odpovědi

Oei říká, že pozoruhodné na galaxii Alcyoneus je to, že je vlastně tak nevýrazná ve všech aspektech. „Její výtrysky jsou větší než všechny, které známe, ale zatím nevíme proč!“ Galaxie podle něj byla objevena šťastnou náhodou, když astrofyzici pomocí sítě nízkofrekvenčních radioteleskopů LOFAR (Low-Frequency Array) rozmístěných po celé Evropě zkoumali vesmír.

Podle výpočtů má černá díra v centru galaxie Alcyoneus 400milionkrát vyšší hmotnost než naše Slunce. Na rádiovou galaxii je to relativně málo, stejně tak vědce zaráží poměrně nízká celková hmotnost této obří galaxie. Alcyoneus je tedy podezřele (ne)obyčejnou galaxií, což ji činí mimořádně zajímavou k pozorování.

Vědci se domnívají, že za jejím překvapivým růstem může stát nižší hustota prostředí, ve kterém se galaxie nachází. Dalším možným vysvětlením je, že Alcyoneus existuje uvnitř vlákna kosmické sítě, rozsáhlé a málo pochopené struktury plynu a temné hmoty, která spojuje galaxie.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, The Space

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. A dovede si vubec nektery smrtelnik predstavit delku useku, ktery urazi svetlo za miliardu let? Aby si ji pak dokazal predstavit jeste 16x delsi???

  2. Tři miliardy let? Dokážete si představit jak před třemi mild lety vypadala naše galaxie a vesmír vůbec? To co nyní vidíme, už tam dávno není a třeba ta galaxie nevypadá jinak než naše Mléčná dráha, nebo tam také už vůbec není. Je to jen náhled do minulosti, do doby formování vesmíru. To samo o sobě je velký poznatek, ale jinak nic takového tam už prostě dávno není.

Comments are closed.