Země

NASA našla „druhou planetu Zemi“. Může na ní existovat život, říkají vědci

  • Vědci našli planetu podobnou Zemi
  • Mohla by hostit život

Astronomové NASA objevili planetu, na které by mohl existovat život, protože obíhá v takzvané obyvatelné zóně. Nachází se jen 137 světelných let od nás, což je z vesmírného hlediska za rohem, píše server Mashable.


Nepřehlédněte: Konec falešných Disney+ rodin. Bezplatné sdílení účtů skončí již toto léto


Planeta podobná Zemi

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku hlásí, že objevil novou exoplanetu, která se nachází od své hvězdy v takové vzdálenosti, že by se na ní mohla vyskytovat tekoucí voda, což by ji činilo obyvatelnou.

„Lov exoplanet“ není dodnes jednoduchý, protože tato vesmírná tělesa představují velice ošidnou a drobnou „lovnou zvěř“. Nevydávají žádné vlastní světlo a to, které mohou odrážet od své hvězdy, představuje příliš slabou záři, již většinou překryje vlastní svit jejich hostitelské hvězdy.

Většinu exoplanet, o nichž dosud víme, tak vědci zaznamenali pomocí tzv. tranzitní metody, která detekuje planety pomocí sledování pravidelných, nepatrných zastínění hvězdné záře, k nimž dochází, když hvězdu v zorném úhlu od Země mine po oběžné dráze exoplaneta.

Nově objevená TOI-715 b je klasifikována jako super-Země, což znamená, že je větší než naše planeta, ale menší než plynní obři jako Jupiter. Ve vesmíru obíhá kolem červeného trpaslíka třídy M, což je typ hvězdy menší a chladnější než Slunce.

Podle vědců se však planeta nachází v obyvatelné zóně. To znamená, že leží v takové vzdálenosti od své mateřské hvězdy, kde by kapalná voda – životně důležitá složka života, jaký známe na Zemi – mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy.

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Těleso by mohlo obsahovat kapalnou vodu

Výzkumníci se domnívají, že tento svět by teoreticky mohl být schopen hostit život v nám známé formě, na planetě mohou dokonce panovat podobné teploty jako na Zemi, nicméně s velkými výkyvy – planeta je ke své hvězdě slapově vázána; na jedné její straně panuje věčný den a možná ideální podmínky pro život, na druhé pak nekonečná mrazivá noc.

Pokud má TOI-715 b hustou a dostatečně teplou atmosféru, což určí budoucí zkoumání pomocí kosmického teleskopu Jamese Webba, mohla by na denní straně zachytit dostatek tepla pro své zahřátí a na povrchu zanechat kapalnou vodu.

Jednou z nejčastějších otázek týkajících se možného života ve vesmíru je to, jak často má život tak, jak ho známe, šanci se ve vesmíru zrodit. Víme, že na kamenných exoplanetách by tomu tak být mělo, protože už se to jednou stalo na Zemi. Čím více jich tedy vědci objeví, tím více se k odhalení tohoto tajemství přiblíží.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Mashable, Interesting Engineering, NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ja si nemyslim,že takovy Homo Debilis se vyskytuje jeste nekde, ani si nemyslim ,ze bychom potrebovali jinou planetu a pokud existuje a je na ni zivot jedno v jake forme,tak si myslim ,že na nas urcite nejsou zvedavi.Kdybychom vynalozily veskere prostredky co cpeme do valek a nenávisti vuci sobe do ,,bohulibych a mirotvornych ” veci tak bychom se meli dobre

Comments are closed.