Černá díra

NASA hlásí zásadní objev! Za tři roky se srazí dvě obrovské černé díry a my to budeme moci sledovat ze Země

  • Za několik let dojde ke spojení dvou černých děr
  • Vznikne z nich neviditelné supermasivní monstrum

Nejpozději za tři roky dojde ke sloučení černých děr, což je vzácný astronomický jev. Při setkání a splynutí dvou extrémně velkých černých děr vznikne jedna supermasivní černá díra. Vzhledem k tomu, že bod splynutí bude viditelný pro profesionální vědecké aparáty, umožní to expertům důkladněji zkoumat vlastnosti a chování těchto záhadných objektů, píše server News Science and Nature.


Nepřehlédněte: Mimořádný objev: Vědci našli nový lidský druh. Žil v jeskyních v Polsku, nedaleko od českých hranic


Uvidíme nĕco, co ještě žádný človĕk

Vědci na tento historický okamžik netrpělivě čekají, protože by to bylo vůbec poprvé, co by na Zemi byly zaznamenány gravitační vlny vyzařované takovou událostí. Nedávná studie uvádí, že by se jednalo o „první pozorovatelnou koalescenci supermasivní dvojhvězdy v historii lidstva“. Srážka černých děr by se stala významným objevem v astronomii.

Černá díra
Zdroj: AlexAntropov86 / Pixabay

Jak na to přišli?

Vědci nedávno pozorovali podivné chování galaxie vzdálené asi miliardu světelných let od Země, které naznačuje, že v jejím středu dochází ke splynutí dvou černých děr. Vědci předpovídají, že pokud jsou signály přicházející z galaxie SDSS J1430+2303 přesnou indikací srážky dvou černých děr, dojde k ní do tří let.

Jsou neviditelné, ale mají neukojitelný apetit

Černé díry je obecně extrémně obtížné vyfotit, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují hmotu i světlo. Ačkoli v současné době není známo, jak se supermasivní černé díry stávají tak velkými, předpokládá se, že vznikají splynutím dvou binárních černých děr, což jsou menší černé díry.

Proto je současné pozorování tak důležité, protože může poskytnout vhled do vzniku a vývoje supermasivních černých děr. Objev je rovněž zásadní pro pochopení vlastností těchto záhadných kosmických objektů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: News Science and Nature

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Ve skutečnosti se tyto dvě černé díry srazily před víc než miliardou let. 🙂 Galaxie SDSS J1430+2303 je totiž od země vzdálena 1,11 mld. světelných let.

    1. Přesně, ty díry se srazily ještě daleko před vývojem života na Zemi

  2. Souhlasím, stalo se to už velice dávno. A pravdu pochybuji, že nějaké “gravitační vlny” budou k zaznamenání.

Comments are closed.