Nový lidský druh

Mimořádný objev: Vědci našli nový lidský druh. Žil v jeskyních v Polsku, nedaleko od českých hranic

  • Revoluční objev?
  • V Polsku zřejmě našli nový druh předchůdce člověka

Vědci označují pravěké kamenné nástroje nalezené v Polsku za jedny z nejstarších, jaké kdy v jeskyni Tunel Wielki objevili. Domnívají se, že jsou důkazem existence dávno vyhynulého lidského druhu, který žil před 450 000 až 550 000 lety.


Nepřehlédněte: Novodobý Nostradamus, který předpověděl válku na Ukrajině, varuje: V roce 2023 se stane přesně tohle!


Revoluční objev?

Nástroje byly poprvé objeveny přibližně před 50 lety v jeskyni Tunel Wielki nedaleko polského města Ojców, které leží 150 kilometrů od Českého Těšína. Většina nálezů byla krátce po odkrytí zabalena do krabic a poté odeslána do skladu. V roce 2018 však vědci projekt oprášili a začali pracovat na tom, aby přesně zjistili, co to bylo za nástroje a odkud pocházejí. Podle článku zveřejněného v časopise Scientific Reports se shodují na tom, že patřily vyhynulému lidskému druhu.

Popsat, z jakého časového období pocházejí, si vyžádalo opětovnou návštěvu jeskyně a v roce 2018 začala archeoložka Małgorzata Kot se svým týmem znovu kopat, aby nasbírala další materiál k analýze. Tato práce je přivedla k odhalení vrstev, které obsahovaly kosti zvířat z pozdního pleistocénu a holocénu. To tým vede k domněnce, že nástroje vyrobil neznámý lidský druh.

Archeologie
Zdroj: 5075933 / Pixabay

Nový druh předchůdce člověka

Svou hypotézu staví na tom, že kamenné nástroje byly vykopány ze stejné vrstvy, jako kosti patřící do těchto starších časových období, což znamená, že byly ve stejné době s největší pravděpodobností také používány. Podle polské archeoložky je zajímavé, že navzdory nízkým teplotám a vysoké vlhkosti tito předchůdci člověka pobývali v jeskyních.

Nový objev nám pomůže zaplnit mezeru v časové ose vývoje lidstva, kterou se vědci usilovně snaží doplnit již několik desetiletí. Možná, že budoucí výzkumy těchto nástrojů a jeskyní v okolí téže oblasti, nám poskytnou více informací o vyhynulých předcích, kteří se kdysi potulovali po naší planetě, a dále vysvětlit původ lidstva.

Zdroj náhledové fotografie: Wikimedia Commons / Volné dílo, zdroj: Scientific Reports

Total
0
Shares