Wolf 1069 b, NASA

NASA hlásí převratný objev! Planeta, kde by mohl být život, obíhá kousek od Země

 • Vědci objevili planetu podobnou Zemi
 • Teoreticky by na ní mohl existovat život

Na exoplanetě, která obíhá v obyvatelné zóně a je vzdálená pouhých 4,24 světelných let od Země, se může nacházet rozsáhlý oceán. Upozornil na to server News Science & Nature.


Nepřehlédněte: Mobily napadá nebezpečný virus. Lidem krade zálohy WhatsAppu, hrozba se týká i Čechů


Vědci objevili exoplanetu podobnou Zemi

Planetu vědci objevili pomocí spektrografu HAARPS na teleskopu La Silla v Chile a souběžně s tím i dalšími teleskopy po celém světě. Pozorování ukázala, že Proxima Centauri b má 1,17krát větší hmotnost než Země a červený trpaslík, kolem kterého obíhá, je podobného stáří jako naše Slunce.

Exoplaneta dostává ze své hvězdy podobnou energii jako my od Slunce a proto by na ní teoreticky mohl existovat život. Jenže „Slunce“ této exoplanety je aktivním červeným trpaslíkem, a na ni tak dopadá 400krát více rentgenových paprsků než na Zemi.

„Hlavním poselstvím našich vědeckých simulací je, že existuje slušná šance, že by planeta mohla být obyvatelná,” uvedl Anthony Del Genio, vědec z Goddardova institutu pro vesmírná studia NASA.

Ve studii publikované v časopise Astrobiology vědci provedli simulace klimatu Proximy b s dynamickým oceánem. Předpokládají, že planeta je slapové uzamčena ke své hvězdě Proxima Centauri, což znamená, že má stálou „denní“ a „noční“ stranu.

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Podmínky vhodné pro život?

„Klimatické modely se statickými oceány naznačují, že Proxima b by mohla ukrývat malý povrchový oceán na denní straně,“ vysvětlují vědci v nové studii. „Simulace ukázaly, že s dynamickým oceánem může mít Proxima Centauri b – pokrytá oceánem s atmosférou podobnou té současné pozemské –obyvatelné klima s rozsáhlou oblastí otevřeného oceánu, která v nízkých zeměpisných šířkách zasahuje až na její noční stranu.“

Výzkumníci modelovali také různé úrovně salinity (slanosti)a koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, přičemž každá z těchto skutečností by mohla hrát roli ve velikosti ploch s vodou v kapalném skupenství. Ve více než tuctu simulací tým zjistil, že exoplaneta obsahovala téměř vždy nějaký druh oceánu.

Vědci nicméně připouští, že pokud život na Proximě Centauri b existuje, tak bude nejspíše pod povrchem a v oblastech mezi rozpálenou stranou přikloněnou ke hvězdě a zmrzlou odvrácenou stranou.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: News Science & Nature, Astrobiology

Total
0
Shares
19 komentářů
 1. Čtyří světelné roky… Zamyslel se někdo na tou vzdálenosti? Existuje ještě vůbec?

  1. 4 světelné roky, to je nic, vzpomeňte si co jste dělal před 4 lety, změnilo se něco zásadního za ty 4 roky? Tím nemyslím politicky/ekonomicky ale v rámci života na naší planetě obecně?
   4 světelné roky co sem letí světlo z tohoto systému je opravdu zanedbatelný zlomek, otázkou je pokud bychom pozorovali galaxii a v ní potenciální hvězdu která je vzdálena 4Mld let, jestli TAM je ještě teď život…..

 2. Jestlipak si vzpomenete, kam letí Ikarie XB1 ve stejnojmenním českém filmu?

  1. Dávno jsou, jen ještě nejsou dost použitelné

 3. Jste zaspal trošku dobu! Tato planeta byla objevena již v roce 2016, tak co za hlášení nového objevu to je? Převratný objev? Jak pro koho!

  1. Žádná novinka,
   na tomto webu píšou články které považuji za senzaci, přitom většina zdrojů o takových informacích mluví už několik let, já tady na toto už několikrát upozorňoval
   …..prostě clickbait

 4. Život se možná nachází mnohem blíže, například na některých měsících naší sluneční soustavy.

 5. Autori by si meli ujasnit o cem pisi. Jednou je proxima b, planeta, ktera obiha kolem cerveneho trpaslika a o par radku nize je Proxima hvezda

  1. Ale ta hvězda se skutečně jmenuje Proxima, vlastně je to trojhvězda (systém 3 hvězd které obíhají okolo společného gravitačního bodu) tyto 2 větší hvězdy jsou Alpha Centaury, a abych byl naprosto přesný tak…..:
   Alpha Centauri A
   Alpha Centauri B
   a zmíněná Proxima Centauri
   No a objevené planety se označují malým písmem
   Pokud je tedy objevena planeta u Proximy Centauri, tak planeta se jemnuje……
   Proxima Centauri b
   Proxima Centauri c
   Proxima Centauri d

 6. Proxima b je planeta obíhající hvězdu (slunce) Proxima Centauri

 7. Bohužel i k takto “blízké” hvězdě a planetě se jen tak lidé nedostanou, možná někdy automaty – je to cesta na stovky, spíš tisíce, let. 🙁 Ale třeba se nám v budoucnosti podaří lépe “vidět” a detekovat podrobnosti u takovýchto planet.

 8. Hvězda se jmenuje Proxima Centauri. Písmeny se označují její planety. B znamená, že je to druhá nejblžší planeta hvězdy.

  1. Skoro přesně…..
   1) “b” znamená že je to první objevena planeta….”c” tedy je druhá objevena planeta
   2) žádná planeta nemá označení “a” vždy se začíná od “b”
   3) jak jsem už zmínil, pojmenovávání planet je podle pořadí objevení
   Pokud je tedy planet u hvězdy víc , mohou se klidně jmenovat v pořadí c-f-a-b-f-d

 9. Možná to byla také planeta s životem na povrchu té planety ,ale lidská populace ji znicila . Stejně to hrozí i naší planetě . Pokud lidstvo dopustí pokračující zničení atmosféry tak dopadneme stejně . Podle mě uhlík není rozhodujícím problémem na Zemi , ale voda ve vzduchu a pod povrchem . Jakmile by na Zemi zmizela atmosféra stane se neobyvatelnou a bude situace stejná . Nevědomost lidstva a chamtivost je hrozná s dosažení bohatství a vlády .

 10. Ideální vystřelit v šechny lichvářský štváče a bude tady na Zemi klid. Jenže kdo na ně bude hákovat, že jo.

  1. Paní Marie – Vy to snad nepijte ani ředěné …

 11. Ten sci-fi román jsem četl už před 50 lety ve VTM ( Věda technika mládeži )

 12. Lidi však Vy nevíte žít na našej planetě a hraběte sa na iné planéty všetko zničíte zamoříte vodu vyrubete lesy na úrodných polích stáváte dálnice závody z vesmíru stě zrobili šrotovisko zabijate zvierata a tak u mna zaostává člověk najhorši tvor jaký žil na zemi po miliony rokov

Comments are closed.