Překvapený muž, telefon

Mobily napadá nebezpečný virus. Lidem krade zálohy WhatsAppu, hrozba se týká i Čechů

  • Šíří se další zavirované aplikace
  • Připraví vás o zálohy WhatsAppu

Před nebezpečným virem, který útočí na mobilní telefony se systémem Android, varuje bezpečnostní společnost ESET. Trojský kůň převezme na mobilem kontrolu a začne stahovat uživatelská data včetně přihlašovacích údajů k různým službám a záloh chatovací aplikace WhatsApp.


Nepřehlédněte: Dobití za 10 minut? Toyota pracuje na levném elektromobilu s dojezdem 1000 kilometrů


Pozor! Mobily napadá zákeřný virus

Operačním systémem Android se v posledních dnech začal šířit nebezpečný trojan. Virus GravityRAT dokáže ovládnout telefony a napáchat pořádnou paseku. Varuje před ním slovenská antivirová firma ESET.

Poté, co dojde ke kompromitaci telefonu, se kybernetičtí podvodníci ze skupiny SpaceCobra okamžitě pustí do krádeže dat včetně chatů uložených v zálohách aplikace WhatsApp.

Připomeňme, že v zálohách je uložena kompletní historie, což znamená, že online podvodníci si mohou přečíst každou zprávu, která kdy byla prostřednictvím služby WhatsApp odeslána. A to není vše. Kyberšmejdi mohou také soubory na dálku odstranit, aniž by k tomu dal majitel telefonu svolení nebo si vůbec uvědomil, že jsou jeho data nenávratně pryč.

Expert společnosti ESET Lukáš Štefanko k hrozbě poznamenal: „Pozoruhodné na nově objevené kampani je, že GravityRAT dokáže exfiltrovat zálohy WhatsApp a přijímat příkazy ke smazání souborů.“

Hrozba se zaměřuje na telefony se systémem Android prostřednictvím aplikací nazvaných BingeChat a Chatico. Obě již nejsou v oficiálním katalogu Google Play k dispozici, ale stále se šíří prostřednictvím webových stránek třetích stran inzerujících bezplatné aplikace pro zasílání zpráv.

Společnost ESET potvrdila, že aplikace Chatico již není aktivní (i když ji lze stáhnout), ale BingeChat stále funguje a uživatelé by se jí měli obloukem vyhnout. Všichni, kteří se domnívají, že si zavirovanou aplikaci nainstalovali, by ji ze svého smartphonu měli co nejdříve vymazat.

Podle Štefanka se zdá, že útok je zatím zaměřen na konkrétní uživatele a v současné době není využíván ke krádeži dat miliard uživatelů, kteří WhatsApp denně používají.

WhatsApp p
Zdroj: Sara Kurfeß / Unsplash

Jak se virové náloži bránit?

Nejúčinnější obranou proti virům je především prevence. Škodlivý kód se v případě platformy Android nejčastěji šíří prostřednictvím nelegitimních verzí známých aplikací a her z neoficiálních obchodů třetích stran.

Aplikace a hry jsou v těchto obchodech nabízené zdarma nebo v balíku spolu s dalšími aplikacemi a nástroji. Proto vždy aplikace a hry stahujte pouze z oficiálního katalogu Google Play, abyste se vyhnuli nákaze vašeho telefonu.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares