Vesmírná železnice

Nápad jako ze sci-fi? NASA chce mimo Zemi vybudovat vlakovou dráhu

  • NASA má velkolepé plány na kolonizaci vesmíru
  • V rámci jednoho projektu chce například vybudovat vesmírnou železnici

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvažuje o výstavbě první lunární železnice. Že vám to zní tak trochu jako sci-fi? Tak to ani náhodou! Jde jen o jeden z příkladů projektu v rámci programu Innovative Advanced Concepts (NIAC).


Nepřehlédněte: NASA zveřejnila nejdetailnější video Slunce. Ukazuje vysoké klásky plazmatu i koronální mech


Bláznivé nápady lidí z NASA

V této skupině technologických projektů bychom našli hned šest různých konceptů, které – i dle slov představitelů NASA – tak trochu připomínají kulturní žánr sci-fi. NASA chce kupříkladu vybudovat první lunární železnici, která by usnadnila přepravu nákladu na Měsíci.

„Systém FLOAT využívá magnetické roboty, které levitují nad třívrstvou pružnou fólií: grafitová vrstva umožňuje robotům pasivně se vznášet nad dráhou pomocí diamagnetické levitace, vrstva s pružným obvodem vytváří elektromagnetický tah pro řízený pohyb robotů po dráze a vrstva s tenkovrstvým solárním panelem generuje energii pro základnu při slunečním svitu. Na rozdíl od lunárních robotů s koly, nohami nebo pásy nemají roboti FLOAT žádné pohyblivé části a levitují nad dráhou, aby se minimalizoval otěr/opotřebení lunárním prachem,“ vysvětluje NASA.

Měsíc, zeležnice
Zdroj: DALL-E3 (generováno AI)

Lunární železnice, vesmírná zrcadla

Další koncept, projekt FLUTE, představuje potenciální řešení, jehož cílem je vytvořit kosmické observatoře s nesegmentovanými kapalinovými primárními zrcadly. Taková zrcadla by se ve vesmíru formovala pomocí tekutinového tvarování v mikrogravitaci.

Tento koncept již byl demonstrován v laboratorním prostředí neutrálního vztlaku, během parabolických letů v mikrogravitaci a na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Nápadů má NASA více než dost, nelze však očekávat, že v blízké době dojde k naplnění některých z nich. „Naši stipendisté nepřestávají udivovat a inspirovat a tato skupina rozhodně dává NASA mnoho podnětů k přemýšlení o tom, co je v budoucnu možné,“ řekl John Nelson, vedoucí programu NIAC v ústředí NASA ve Washingtonu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: TechSpot, NASA

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..