Měsíc, zeležnice

Američané chtějí na Měsíci vybudovat železnici. Vlaky budou přepravovat lidi i náklad

  • Dočkáme se první lunární železnice?
  • NASA o tom velmi vážně uvažuje
  • Projekt připraví společnost Northrop Grumman

Více než 50 let od poslední mise Apollo chtějí USA vyslat astronauty zpět na Měsíc. Cílem připravovaného programu Artemis však není jen přistání na našem přirozeném satelitu. Jeho záměrem je dostat lidstvo dále na Mars a zároveň zřídit na Měsíci stálou lunární základnu.


Nepřehlédněte: Vědci nalezli dva z nejstarších stavebních kamenů Mléčné dráhy. Jsou staré 12 miliard let


První lunární železnice

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má plné ruce práce s programem Artemis. Američané dávají dlouhodobě jasně najevo, že na Měsíci se chtějí zabydlet a vybudovat na něm základnu, která se bude jmenovat Artemis Base Camp. Nacházet se bude u jižního pólu, kde je dostatek vody v pevném skupenství a dalších surovin.

Zatímco NASA se soustředí na to, aby lidstvo dopravila na Měsíc, DARPA, agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií, se zabývá věcmi, které budou následovat. 

DARPA očekává, že v příštím desetiletí dojde na Měsíci k významným změnám. Proto v rámci studie LunA-10 pověřila společnost Northrop Grumman, aby vypracovala plán pro vytvoření první lunární železnice. Cílem zadané studie je definovat potřebné zdroje pro výstavbu měsíční železnice a určit možná rizika a odhadované náklady.

„Předpokládaná železniční síť by mohla po povrchu Měsíce přepravovat lidi, zásoby a přispět tak k rozvoji vesmírné ekonomiky Spojených států a mezinárodních partnerů,“ uvádí se v prohlášení.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Základnu na Měsíci bude hlídat 600 milionů kamer

Mezi dalšími firmami, které DARPA vybrala k účasti na studii LunA-10, jsou SpaceX miliardáře Elona Muska nebo Blue Origin Jeffa Bezose. Od každé společnosti se přitom očekává, že nabídne jasnou vizi a technicky promyšlený plán, jak vytvořit soběstačnou, komerčně vlastněnou a provozovanou lunární infrastrukturu. Vysoké ambice však nemají jen Američané, masivní základnu na Měsíci plánuje vybudovat i Čína.

Čínská lunární výzkumná stanice je stále ve fázi návrhu, ale už dnes se předpokládá, že bude větší než základna, kterou plánuje na Měsíci vybudovat americká NASA.

V čínském komplexu se má najít dostatek prostoru pro velitelské centrum, elektrárnu, komunikační místnost, vědecko-výzkumná zařízení i flotilu robotů, kteří budou tchajkonautům pomáhat při výzkumu. Objekt má hlídat neuvěřitelných 600 milionů kamer a různých senzorů, informoval nedávno list The South China Morning Post (SCMP).

Zdroj náhledové fotografie: DALL-E3 (generováno AI), zdroj: The Sun, Interesting Engineering, Northrop Grumman

Total
0
Shares